Krásně kvetoucí rostlina, která venku může dělat radost i v zimě. Seznamte se s čemeřicí

I v zimním období můžete docílit kvetoucích záhonů. Nasaďte si čemeřici, trvalku, která kvete v zimním období bílými či růžovými květy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zimní období je čas, kdy se zdánlivě na zahradě nic neděje a rostliny, keře a stromy si užívají zaslouženého vegetačního klidu. Jsou ale rostliny, které i přes nepříznivé podmínky kvetou právě v tomto období. A není řeč o překrásných sněženkách, kterým se ne nadarmo přezdívá „posel jara“ a květů se dočkáte v brzkých jarních měsících. Vsaďte jako já na čemeřici, trvalku, která vás svými květy překvapí například o vánočním čase.

Pěstujte čemeřici venku i uvnitř

Čemeřice si vysloužila přízvisko „vánoční růže“. Ačkoli se jedná primárně o trvalku rostoucí venku, je možné ji pěstovat v květináči i vevnitř, pokud jsou jí poskytnuty vyhovující podmínky, jak uvádí web HortMag. Venku je čemeřice zvyklá odolávat i náročným podmínkám, jako jsou nízké teploty, sníh, déšť a vítr. To z ní činí i ideální rostlinu pro osázení zimních venkovních truhlíků, která i přes šeď počasí vykouzlí společně například s vřesem, okrasným zelím či cesmínou neskutečně barevné aranžmá, jak jsme na adbz psali.

Jak se v zimě starat o pelargonie, aby se na jaře obsypaly květy: Truhlík může zůstat i bytě

Ve venkovním prostředí čemeřici svědčí polostín, úrodná a mírně vlhká půda. Dařit se jí bude například pod keři či listnatými stromy, které ji chrání a poskytují stín, což radí i web Rostlinky. Ačkoli jsou tyto rostliny nenáročné, sem tam je zkontrolujte a odstraňte například suché či nezdravě vypadající listy. V létě je příliš nezalévejte a není vůbec nutné je přesazovat. Pokud se pro to ale z jakéhokoli důvodu rozhodnete, počítejte, že pokvetou až za 3 roky.

Vybírejte podle druhu

Již dříve jsme radili, že tato krásně kvetoucí rostlina se díky své odolnosti hodí také jako výsadba na hřbitov. Ne každý druh ovšem kvete v období Vánoc. Profesionální zahradnice paní Hana B. z Olomouce nám napsala: „V období Vánoc je čemeřice velmi oblíbená, ať už v květináči jako dárek, nebo na ozdobení venkovních truhlíků a nádob. V tomto čase ale kvete pouze čemeřice černá (Helleborus niger) s typicky bílým květenstvím. K sehnání je také čemeřice východní (Helleborus orientalis), ta kvete v únoru růžovými květy.“

Čemeřice černá ve sněhu iZdroj fotografie: Uživatel Tuuli55 / Creative Commons / CC BY-SA
Čemeřice černá (Helleborus niger) kvete typicky v období Vánoc

Pozor, čemeřice je jedovatá

Na pohled úchvatná čemeřice je jedovatá, konkrétně pak její kořen. Po požití může nastat bolest břicha, křeče a zažívací potíže, případně poruchy kardiovaskulárního systému. Těchto případů je ovšem jen málo a jsou nesmírně vzácné, a to i u domácích mazlíčků.

Který druh čemeřice preferujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články