Toulitka je poklad, a to zejména v zimě. Dokáže ze vzduchu pohltit veškeré škodliviny a zvlhčuje ho

Rostliny jsou krásnou ozdobou domácnosti. Některé umí nejen zpříjemnit prostředí, ale také vyčistit ovzduší a ochránit před respiračním onemocněním.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý milovník pokojových rostlin se o své květiny s láskou stará. Rostlina mu oplácí pestrostí svých květů a možná i omamnou vůní. Některé pokojové rostliny však mají i jiná kouzla, o kterých většina lidí možná ani neví. Svoji domácnost s jejich pomocí můžete zbavit nepříjemného zápachu, škodlivin z ovzduší a chránit se tak před chorobami respiračního ústrojí.  

Květinový poklad až z tropického lesa 

Květiny z rodu Anthurium, česky toulitky, k nám přišly z Brazílie, Kolumbie a Peru. Existuje jich kolem pěti set druhů a liší se od sebe hlavně barvou. Toulitky nepotřebují nijak složitou péči, daří se jim ve vlhkém a teplém prostředí s teplotami kolem 23 až 25°C. Důležité je časté zalévání a také pravidelné hnojení.  

Anthurium je jedna z nejkrásnějších pokojových květin a pro svoji nenáročnost a trvanlivost je pěstiteli hojně vyhledávána. Díky své kráse se stala ekvivalentem pro vyjádření lásky a přátelství. Květy připomínají svým tvarem srdce, a proto se rostlina spojuje se sv. Amorem a svátkem všech zamilovaných. Toulitka je krásným darem od muže pro svoji vyvolenou. 

Rozkvetlá anthurie doma iZdroj fotografie: Depositphotos

Anthurium jako okrasná čistička vzduchu 

Ať už jsou důvody pro koupi této květiny jakékoliv, člověk určitě neprohloupí. Toulitka svým metabolismem dokáže absorbovat cigaretový kouř i jiné škodliviny z ovzduší. Svými kořeny rozkládá škodliviny na plynné organické struktury, které dokáže dále zpracovávat. Navíc vydává velké množství vodních par a zejména v zimě tak zvlhčuje prostředí.  

Všeobecně lze říci, že tmavé a lesklé rostlin z rodu Anthurium jsou jedním z nejlepších přírodních čističů vzduchu vůbec. Dokáží absorbovat až 10 mikrogramů škodlivin za hodinu. Pohltí částice toluenu, xylenu, ale také např. amoniaku a formaldehydu. Pokud tuto rostlinu doma ještě nemáte, tak určitě neváhejte. Vaši domácnost bude zdobit zdraví prospěšná a opravdu krásná rostlina.  

Jaké znáte další zdraví prospěšné rostliny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Do restaurace se vloupal muž v kapuci, aby si odnesl tržbu. Majitel místo volání policie nabídl zloději práci
Události247.cz
Události247.cz
Šéf OSN: Vyhlídky na mír mizí, svět se řítí do velké války
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen