Přírodní potrava pro rostliny z kuchyňského odpadu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Odpad, který jste nevěděli, že se dá využít: 5 hotových hnojiv, které obvykle vyhazujete, a pro rostliny znamenají spásu

Odpad, který jste nevěděli, že se dá využít: 5 hotových hnojiv, které obvykle vyhazujete, a pro rostliny znamenají spásu

Dopřejte svým rostlinám v květináčích to nejlepší. Tato přírodní potrava z kuchyňského odpadu se osvědčila mnohem lépe než komerční hnojiva.

tekute hnojivo nadoba rostlina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete, aby vaše pokojové rostliny byly krásné a zdravé po celý rok a aby častěji kvetly, je dobré jim občas dopřát trochu biologické potravy. Ta totiž často obsahuje podstatně více užitečných živin než běžná hnojiva, a navíc za ně nemusíte platit ani korunu. Níže jsme pro vás proto připravili 5 druhů té nejlepší přírodní potravy pro rostliny v květináčích z kuchyňského odpadu, které vám zaručí lepší a kvalitnější růst. 

1) Kávová sedlina pro rostliny 

Kávová sedlina patří mezi nejlepší přírodní potravu pro pokojové rostliny. Dodá jim totiž spoustu důležitých živin, jako je zejména vápník, hořčík, mangan a především draslík, který podporuje schopnost absorbovat vodu. Navíc zvyšuje jejich odolnost proti chorobám a skvěle podporuje růst. Až si tedy příště uděláte kávu, nevyhazujte sedlinu do koše, ale raději ji v malých dávkách přimíchejte do půdy vašich pokojových rostlin

2) Voda z vařených brambor 

Po uvaření brambor nevylévejte použitou vodu. Ta totiž obsahuje celou řadu užitečných vitamínů a minerálů, které podpoří růst vašich rostlin a udrží je zdravé. Samozřejmě je také skvělým zdrojem škrobu – ten si rostliny po vstřebání ukládají na horší časy. Počkejte, až voda zcela vychladne, a poté jí jednoduše zalijte každou svou pokojovou rostlinu.

3) Voda z oplachování obilovin a luštěnin 

Pokud rádi vaříte, pravděpodobně víte, že rýže, pohanka, fazole a další luštěniny či obiloviny se před přípravou musí důkladně promýt či nechat ve vodě nabobtnat. Tuto vodu byste však nikdy neměli posléze vylévat do odpadu, protože jde o skvělý prostředek, který posílí vaše rostliny a dodá jim všechny potřebné živiny pro jejich zdravější a krásnější růst – je totiž velmi bohatá na minerály, jako je zejména křemík, železo, hořčík a fosfor. 

fazole
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Cibulový odvar jako hnojivo

Cibule je obecně považována za jedno z nejúčinnějších přírodních léčiv. Mnoho lidí však neví, že stejně jako pro člověka, je také velmi přínosná pro pokojové rostliny – a to zejména co se týče slupek. Tekutinu připravíte tak, že uvaříte 50 gramů cibulových slupek po dobu 7-8 minut ve 2 litrech vody. Následně odvar odstavte z ohně, nechte jej 3 hodiny odstát, poté šťávu sceďte, a nakonec jí zalévejte všechny vaše rostliny.  

5) Akvarijní voda pro rostliny

Voda z akvária obsahuje překvapivě mnoho blahodárných živin, které jsou vhodné nejen pro vaše rybky, ale také pro růst pokojových rostlin. Toto přírodní hnojivo je ovšem nejlepší používat od března do června, v době brzkého kvetení. V opačném případě, když jí je moc, totiž může voda způsobit kontraindikace a rostlinám namísto užitku škodit. 

Jaké přírodní hnojivo pro pokojové rostliny se nejlépe osvědčilo vám? 

Zdroj: LearnPlanting