Ve vlastní kuchyni můžete riskovat zdraví. Nebezpečím je toto nádobí
adbz.cz » Hobby » Jak se neotrávit ve vlastní kuchyni: Nádobí může obsahovat látky škodlivé pro tělo, riziko představuje hlavně to barevné

Jak se neotrávit ve vlastní kuchyni: Nádobí může obsahovat látky škodlivé pro tělo, riziko představuje hlavně to barevné

Některé výrobky, jež používáte každý den, mohou obsahovat zdraví nebezpečné těžké kovy, které se hromadí hlavně v játrech a ledvinách. Jestli je v kuchyni máte, odhalí test.

barevne hrnky police
Zdroj fotografie: Yohan euan o4 / Creative Commons / CC BY-SA

Nebezpečí v domácnosti může číhat i tam, kde byste to nečekali. Přímo v poličce, kde máte uložené talíře a skleničky. Barevné potisky skla nebo porcelánu i glazury mohou obsahovat těžké kovy, zejména olovo a kadmium, které mohou představovat zdravotní riziko. Na místě je například podle australského ministerstva životního prostředí obezřetnost, pokud používáte keramické nádobí ne nepodobné skleněnému, které má velmi syté a intenzivní barvy.

Intenzivní a velmi syté barvy jsou vodítko

Právě takové nádobí nejpravděpodobněji může obsahovat olovo nebo kadmium. Používání těchto prvků v ozdobách nádobí není zakázané. Možná to netušíte, ale ministerstvo zdravotnictví každý rok stahovalo z trhu několik výrobků, u kterých testy prokázaly příliš vysoký obsah olova a kadmia. Jestliže si chcete být jistí, že právě vaše nádobí je v pořádku, je dobré sázet na tradiční tuzemskou produkci. České sklo je vyhlášené nejen svou kvalitou a vzhledem, ale splňuje i požadavky na bezpečnost.

V obyčejném bílém nádobí se olovo vyskytuje jen zřídka. U barevného nebo se vzory riskujete víc. Když si takové kousky přesto chcete do domácnosti pořídit, ujistěte se, že malba je nanesená pod glazurou. Velmi sytým barvám se raději vyhněte. Pokud se takový talíř nebo sklenička odštípnou, raději je okamžitě vyhoďte. Kvůli narušené glazuře nejsou bezpečné, nemluvě o tom, že se můžete pořezat nebo škrábnout.

Nechte nádobí 6 hodin v roztoku a uvidíte

Škodlivé mohou být třeba také karafy z olovnatého křišťálu. Čím déle v nich nápoj je, tím víc škodlivin se do něj uvolní. Problém těžkých kovů je zejména v tom, že se mohou dlouhodobě hromadit v těle, obzvlášť pokud se do něj pravidelně dostávají v malých dávkách. Kadmium i olovo jsou vysoce toxické látky. Usazují se hlavně v játrech a v ledvinách. Olovo poškozuje také červené krvinky nebo nervový systém.

Ruka s panákem vodky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rozpoznat, zda vaše nádobí škodlivé prvky neobsahuje, je složitější. Jediným způsobem, jak to lze zjistit, je jeho otestování. Existují domácí testovací soupravy, při kterých se na nádobí nanese chemická látka, která reaguje s olovem. Pokud ho talíř obsahuje, test se zbarví. Odhalit, že nádobí má spornou kvalitu, a tudíž může být nebezpečné, můžete také podomácku. Pokud nádobí se vzorem změní barvu poté, co ho na 6 hodin vložíte do roztoku z horké vody a 50 gramů jedlé sody, uděláte nejlépe, když se ho zbavíte.

Tohle s podezřelým nádobím nedělejte

Možná máte k nějakému talíři nebo hrnečku citovou vazbu, takže se ho zbavit nechcete, přestože se domníváte, že může nebezpečné látky obsahovat. V tom případě je ale na místě obezřetnost.

  • Neuchovávejte v podezřelém nádobí jídlo ani nápoje. Čím déle zůstanou v kontaktu s povrchem, který obsahuje olovo, tím více se ho do pokrmu či pití dostane.
  • Neohřívejte jídlo ani pití v potenciálně nebezpečném nádobí. Vaření nebo mikrovlnná trouba urychlují proces vyluhování olova.
  • Neukládejte citrony, rajčata, sójovou omáčku, kávu, alkohol nebo ovocné šťávy do olovnatého nádobí, kvůli kyselosti vyluhují olovo z nádobí mnohem rychleji.
  • Nemyjte olovnaté nádobí v myčce. Glazovaný povrch se může poškodit, což zvyšuje pravděpodobnost, že se olovo při dalším použití vyluhuje do potravin.