Jak se doma zbavit pavouků a je to vůbec potřeba? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Tohle pavouci k smrti nenávidí: Lidové metody, jak je navždy vyhnat ze svého domova (kaštany se budou hodit)

Tohle pavouci k smrti nenávidí: Lidové metody, jak je navždy vyhnat ze svého domova (kaštany se budou hodit)

Asi nikdo nevidí rád doma jakýkoliv hmyz a pavouci také nepatří mezi oblíbené spolubydlící. Zbavit se jich přitom není až tak obtížné.

pavouk sklenice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Chcete-li předejít jejich výskytu uvnitř, je nejlepší jim zabránit ve vstupu. Existuje mnoho ověřených i nezaručených způsobů, jak je vyděsit, vyhnat nebo zabít. Mějte ovšem na paměti, že pavouci likvidují četný další hmyz a jejich přítomnost u vás doma rozhodně nemusí znamenat problémy. Není však od věci je separovat do určitých mezí a prostor, takže se nebudou motat v hlavních obytných prostorách. Jak toho tedy dosáhnete?

Odrazení pomocí kaštanů

Do každého rohu domácnosti dejte několik kaštanů a také kamkoli, kde na pavouky častěji narážíte. Kaštany, vlašské ořechy a semena maklury oranžové mají mít ten samý efekt. Jen málo je známo o tom, proč tyto plody pavouky odpuzují, a tento účinek nepodpořily žádné vědecké důkazy ani komplexnější vysvětlení. Podle některých obsahují škodlivé chemikálie, které svým podprahovým pachem pavouky odpuzují.

Můžete tento postup ještě vylepšit tím, že do nich vyhloubíte malé dírky, aby se tento zápach lépe šířil.

Postříkejte si domov olejem z máty peprné

Do zcela běžného rozprašovače dejte vodu a 15–20 kapek mátového oleje. Postříkejte hlavně všechny praskliny a rohy místností po celém domě. Pointou je, že pavouci vůni máty nenávidí a vždycky budou utíkat na druhou stranu. Je to tedy v důsledku ten nejefektivnější způsob, jak ošetřit veškeré vstupní body. Pro lepší efekt nastříkejte kousek bavlny a vmáčkněte ho do prasklin nebo okenních mezírek. Podobně funguje také eukalyptus a tea tree olej.

velky pavouk detail
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nasypte si doma trochu křemeliny

Křemelina je bílý neupravený prášek, čistá křemelina je složena hlavně z amorfního oxidu křemičitého (někdy až 94 % obsahu). Prášek je bezpečný jak pro lidi, tak domácí mazlíčky a získává se z hnědé řasy jménem rozsivka. Jakmile se na jím pokryté území dostane pavouk, krystalky prášku ho pořežou, nakonec vyschne a na místě zemře. Z tohoto prášku můžete udělat i cestičku kolem domu a tím zabránit pavoukům už v přiblížení se k vám.

Zaútočte na pavouky pomocí octa

Do rozprašovače dejte polovinu vody a polovinu octa. Vyhlédněte si místa, kde se pavouci hromadí, a postříkejte každého, kterého uvidíte. Ocet obsahuje kyselinu octovou, která je spálí a zabije už při prvním kontaktu. Stejně tak můžete na více míst dát misky s octem, hlavně do tmavých koutů. Nepříjemný zápach je dostatečně odežene.

pavouk mucha
Zdroj fotografie: Pixabay

Pavouk jako součást ekosystému domu

Přes všechny zmíněné rady není možné se pavouků zbavit natrvalo a upřímně, není to ani v zájmu člověka. Jsou totiž podstatnou částí ekosystémů našich domácností. Najdete-li doma pavouka a hodíte ho ven, je to pro něj prakticky jistá smrt. Chcete-li se ho zbavit, odneste ho do sklepa nebo na půdu. Kladem pavouků je to, že se živí hmyzem, jejich sítě tak pomohou zbavit domov komárů či malých mušek. Poslouží tedy i jako přirozený insekticid.

Proč je často najdete ve vaně?

Ke svému životu potřebují vodu a v moderních domácnostech ji nemají moc dostupnou. Proto na ně často narazíte ve vaně nebo sprše, což je pro ně často osudné. I drobný proud vody je snadno spláchne. Bránit se jim můžete různě – viz uvedené způsoby. Nicméně jde o nekonečnou bitvu, takže možná není od věci svůj postoj přehodnotit.