Jak vybrat pilu na prořezávání stromů a keřů

Chystáte se na prořezávání větví na zahradě či pozemku? Přečtěte si náš článek jak zvolit správného pomocníka.

                   

Ruční pily na keře a stromy

Jsou pro vás vaše stromy a keříky jen a jen radostí? Kromě klasické péče jakou je jejich zálivka nebo hnojení se neobejdou bez prořezávací údržby. I ta může být radostným zážitkem v podobě úlevy pro vaše dřeviny (i pro vás). Neobejdete se bez zahradnických nůžek, pákových nůžek a na své si přijdou i různorodé pily. Jaké druhy prořezávacích pil se na vás mohou při výběru zubit?

i

K odřezávání silných větví si můžete na pomoc vzít buď ruční zahradnickou pilku nebo motorovou pilu. Pokud zvolíte poctivou práci rukama, myslete na to, že vás čeká náročná práce. Proto je nutné myslet na kvalitu zpracování pily, na její tvar i na použitý materiál.

Stálicí mezi ručními pilami je tzv. ocaska. Jedná se o univerzální kousek, který využijete na zahradě i v dílně. Ocasku dnes seženete i v aku podobě a neuděláte s ní chybu. S její ruční variantou zvládnou pracovat i starší děti. To, že jsou ruční pily ocasky levným nástrojem, jen přidá na tom, že se dříve nebo později jedna taková jistě stane součástí vaší zahradnické výbavy.

i

Prořezávací pilka vám na první pohled připomene spíše nožík. S její skládací variantou uděláte radost každému zahradníkovi. Tento nástroj ve skutečnosti dokáže seříznout až 120 mm průměru dřeva

Elektrické pily na větve

U ruční práce to nekončí. Někdy si budete chtít ušetřit námahu, jindy to nepůjde jinak. Na řadu přijdou nástroje od elektrických prořezávacích pil po benzínové vyvětvovací pily.

i

Benzínová prořezávací pila je skvělá ve chvíli, kdy vás čeká prořezat velký počet stromů. Při nákupu sledujte hmotnost, výkon, rychlost řetězu, ale i délku teleskopické tyče, pokud je součástí pily. Podobně poslouží i pila v elektrickém provedení. Bude se jednat o ekologičtější variantu, ovšem na úkor výkonu stroje.

Aku řetězové pily na prosvětlování dřevin

Značná úleva při práci a nízká hmotnost, to jsou vlastnosti, které hrají u prozeřávačů prim. Pokud je pro vás nabíjení baterie nejpohodlnější řešení, máte vybráno. S těmito důmyslnými nástroji dokážete odstranit i výše položené větve, jelikož práce s rukama nad hlavou nebude díky nízké hmotnosti až tak namáhavá. Pro ještě výše rostoucí větve pak můžete opět sáhnout po aku prořezávací pile s teleskopickou rukojetí.

Věříme, že si po dnešním článku snadněji vyberete, a vaše zahrada tak bude prosluněným místem za minimální námahu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat