Pýchavce obrovské se plno lidí vyhýbá. Je přitom chutnější, než vypadá

Tato houba mnoho lidí na první pohled odradí. Ve skutečnosti se jedná o opravdovou pochoutku. Zjistěte, jak tuto houbu co nejlépe připravit a vychutnat si gurmánský zážitek.

Vatovec obrovský neboli pýchavka i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podzim je oblíbeným obdobím především houbařů, kteří nadšeně vyráží na obhlídky lesa s nadějí na co největší úlovek. Existuje však velké množství jedlých i nejedlých druhů, které se kromě vzhledu a tvaru liší i podle způsobu zpracování nebo místa, kde je lze nalézt. I když pýchavka na první pohled nevypadá příliš vábně, ve skutečnosti se jedná o opravdovou delikatesu. Zjistěte, jak tento kousek co nejlépe upravit, abyste si pochutnali.

Na co si dát při sběru hub pozor

Vždy, když vyrazíte na houby, měli byste mít na paměti základní pravidla jejich sběru. Nikdy nesbírejte kousky, o kterých si nejste jistí, jestli vám neublíží. V případě sebemenších pochybností raději hledejte vhodnější kousky. Některé druhy vám mohou způsobit jen drobné žaludeční nevolnosti a trávicí potíže, jiné však vážnou otravu, poškození nervového systému, nebo dokonce smrt.

nasbírané houby

Místa, na nichž každý houbař najde, pro co přišel: Lišky rostou pod borovicemi, ve slunný den se vyplatí hledat stín

Ani jedlé houby nejsou zcela poživatelné, pokud je před konzumací vhodným způsobem nezpracujete. Kromě jejich čištění od zbytků hlíny a dalších nečistot je musíte vždy tepelně upravit. Doba takové přípravy se opět mezi jednotlivými druhy liší. Pokud však doporučený postup nedodržíte, opět si zaděláte na nepříjemné problémy.

pýchavka, vatovec iZdroj fotografie: Pixabay
Jak naložit s pýchavkou alias vatovcem obrovským

Jak poznat pýchavku

Vatovec obrovský neboli pýchavka obrovská je poměrně nezaměnitelná houba. Běžně dorůstá velikosti 10 až 50 cm a její klobouk je nadýchaný a bílý. Postupně se však zbarvuje do žluta a chřadne. Ve stáří pak často praská nebo se bortí. Má velmi výraznou příjemnou vůni. Roste zpravidla od června do listopadu na podloží bohatém na dusík. Nejčastěji ji tak najdete na polích, loukách, pastvinách a v sadech. Nezřídka se schovává i mezi kopřivami.

Sběr a příprava pýchavky

Tento druh houby téměř nikdo nesbírá, protože jen málo lidí ví, jak s ním naložit. Některé kusy jsou navíc opravdu velké a těžké, proto od přenášení svým vzhledem odrazují. Jakmile na pýchavku narazíte, napřed ji důkladně zkontrolujte. Vyplatí se sbírat jen mladé kousky, které poznáte podle zbarvení. Vybírejte jen ty, jež jsou bílé nebo jen světle béžové.

Tuto houbu je možné využít hned několika způsoby. Nejoblíbenějším je nakrájet ji na tenké plátky, obalit v mouce, vajíčku a strouhance a usmažit jako řízek. Skvěle se však hodí i do různých omáček nebo houbových polévek. Pokud vatovec nakrájíte na malé kousky a podusíte s cibulkou, lze jej využít jako houbovou náplň do pirožek nebo jiných dobrot. 

Nejlepší řízky z pýchavky

Jakým způsobem tepelně upravujete pýchavku vy?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články