Sadaři prozradili jak na ptáky, kteří ničí úrodu třešní | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zkušení sadaři plaší ptáky a chrání třešně taktikou, kterou si předávají z generace na generaci. Zapomeňte na strašáky

Zkušení sadaři plaší ptáky a chrání třešně taktikou, kterou si předávají z generace na generaci. Zapomeňte na strašáky

Snem každého pěstitele je mít větve třešní obalené velkými, sladkými, a nádhernými plody. To by si ale na jejich úrodě nesměli smlsnout špačci. Víme, jak je zahnat.

tresen kos urod
Zdroj fotografie: iStock

Přestože někteří ptáci mohou být na zahradě prospěšní, protože se živí hmyzem, který ničí úrodu, v ovocném sadu dokážou nadělat pořádnou paseku. Úroda je pro ně stejně lákavá jako pro vás. Existuje spousta metod, jak odehnat vrabce nebo špačky z třešní, jež teď postupně dozrávají, ale mnohdy nejsou příliš účinné. Zkušení zahradníci ale vědí, jak si s ptáky poradit.

Strašáci ani predátoři nezabírají

Určitě jste už vyzkoušeli vyhnat z ovocného sadu nezvané hosty s pomocí nejrůznějších nablýskaných nebo hlasitých strašáků. Jenže ptáci jsou chytří mnohem více, než si myslíte. Na strašáky si časem zvyknou, protože zjistí, že pro ně nejsou žádnou hrozbou. A během krátké doby si opět pochutnávají na vaší úrodě.

Dlouhodobě proti ptačím zlodějům nefunguje ani překrytí celého stromu sítí, ani girlandy, zvonkohry, zvuky nebo makety predátorů. Prostě nic. Dokonce, když jim postavíte krmítko a nabídnete pamlsky, o kterých se domníváte, že je ocení a nechají vaší úrodu na pokoji, neuspějete.

Rozvěste po stromě cibuli

Zkušení sadaři ale tvrdí, že nejlépe ptáky odradíte vůní, která jim není příjemná. Na stromy ve svých sadech proto zavěšují něco, co byste jen stěží tipovali. Úplně obyčejnou cibuli. Podle nich je to opravdu jediný způsob, jak odradit špačky a jejich opeřené kamarády od toho, aby oklovávali třešně i višně.

tresne trs vetev
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podle pěstitelů ptáci cibuli nesnášejí možná proto, že obsahuje sloučeniny síry. Takže pokud je chcete od třešní odehnat, stačí, když ji rozvěsíte ve větvích po celém stromě. Účinek zvýšíte, jestliže cibuli rozkrojíte a rozvoní se ještě více. Čím více cibule na strom umístíte, tím to bude lépe fungovat. Musíte ji ale často měnit.

Jak plašíte ptáky, kteří ničí úrodu ovocných stromů?

Zdroj: TheSpruce