Proč jsou na veřejných toaletách prkénka ve tvaru "U"? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Některá záchodová prkénka jsou nekompletní, mají tvar do písmene „U“: Důvody neobvyklého designu mnohé zarazí, jiné překvapí

Některá záchodová prkénka jsou nekompletní, mají tvar do písmene „U“: Důvody neobvyklého designu mnohé zarazí, jiné překvapí

Ne na každé toaletě je záchodové prkénko klasický ovál. Někde se nachází i se škvírou uprostřed a není to jen designový výmysl, má to své praktické důvody.

zachodove prkenko u
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kéž by všechny veřejné toalety byly čistým a útulným místem, kde by měl člověk veškeré pohodlí k vykonání vlastní potřeby. Naštěstí už taková místa existují. Jedná se často o placená místa, kde je pečlivě dohlíženo na čistotu. Bohužel ale ani to, že za toaletu musíte zaplatit, vám nezaručí, že se budete na toaletě cítit dobře. Některé veřejné toalety zkrátka vypadají hrozně, i když jsou ve skutečnosti čisté. Odlišovat se můžou i tvarem záchodového prkénka. 

Tajemství neobvyklého záchodového prkénka

Občas se na veřejných toaletách setkáte s prkénkem, jehož tvar připomíná „U“. Přítomnost takového záchodového prkénka by měla zvýšit hygieničnost daného místa. Tuto skutečnost ocení muži zejména v případě, kdy si musejí sednout na záchod, se díky vytvarovanému prkénku nedotknou jejich intimní partie daného prkénka, a tím se ochrání před možným stykem s mikroby či jinými nečistoty. Ženám je zase umožněno utřít své intimní partie, aniž by se rukou náhodou prkánka dotkly. 

Šetří se i na záchodových deskách

Dalším a neméně důležitým faktorem jsou finance. Výroba prkénka ve tvaru U je totiž levnější. U sériových výrobků hraje cena vždy významnou roli. Prokázáno navíc bylo, za takto tvarované záchodové desky se z veřejných toalet kradou méně často. 

toaletni papir mezi zachodovym prkynkem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Špatně udržované toalety v letadle

Letadla často létají více krátkých cest za den. V takovém případě obvykle není dostatek prostoru na řádnou dezinfekci toalet. Toalety pak bývají většinou takové barvy, aby na nich nebyla viditelná moč a další nečistoty. Podle hygienických norem by měla být v letadlech jedna toaleta pro 50 cestujících, bohužel ale toto pravidlo není vždy dodržováno. Během letu je veškerý odpad shromažďován do zadní části letadla a po přistání z nádrže odčerpán.