Oprava protékajícího záchodu bez instalatéra. Je to snadné, zde je návod
adbz.cz » Hobby » Jak si poradit s protékajícím záchodem i bez drahé návštěvy instalatéra. Většinou jde o dvě věci spojené s ventily

Jak si poradit s protékajícím záchodem i bez drahé návštěvy instalatéra. Většinou jde o dvě věci spojené s ventily

Zjistěte, jak jednoduše opravit protékající záchod i bez nákladné návštěvy instalatéra. Příčina tohoto problému často vězí ve ventilech.

zachod proteka
Zdroj fotografie: dirtyboxface from amsterdam/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Téměř každý už se setkal s protékajícím záchodem. Tento problém je nepříjemný nejen kvůli obtěžujícímu hluku, ale především kvůli nekontrolovatelné spotřebě vody, která se brzy promítne i na účtech. Naštěstí podle webu iReceptář existuje jednoduchý způsob, jak záchod opravit i bez pomoci odborníka. Za pár minut budete mít po práci a za opravu vůbec nic nezaplatíte, což rozhodně není k zahození.

Proč záchod protéká

Jedním z nejčastějších důvodů, proč voda v záchodu protéká, je zlomený přívodní ventil, který nedokáže uzavírat přitékající vodu. Druhým jsou pak plováky přeplněné vodou, které jsou ponořené, místo aby plavaly. V důsledku toho voda přetéká přes přepadový otvor ve vypouštěcím ventilu a samovolně uniká zařízením pryč. Viníkem však může být také vodní kámen, na nějž jsme upozorňovali v předešlém příspěvku na adbz.

Vypněte přívod vody

Než se pustíte do samotné opravy, nezapomeňte vypnout přívod vody. Většinou stačí otočit kohoutkem ve směru hodinových ručiček. Ten se nachází za toaletou. Poté otevřete nádržku na vodu a pozornost přesuňte na vypouštěcí ventil vlevo a napouštěcí vpravo. Podle jejich stavu poznáte, jak obtížná oprava vás ve skutečnosti čeká a co k tomu budete potřebovat.

muž opravující záchod
Zdroj fotografie: Freepik
Protékající záchod už pro vás nebude problém – opravu zvládnete i bez instalatéra.

Jak opravit protékající záchod

Pokud je problém pouze s plovákem, pak spláchněte a nechte všechnu vodu z nádržky odtéct. Vyprázdněte jednotlivé nádobky a máte hotovo. Po uvolnění přívodu vody se nádržka opět naplní a plováky zůstanou na hladině, kam se při správném fungování po každém spláchnutí vrátí. Pokud se plovák zadrhává, pak byste jej podle webu ČeskýKutil měli vyjmout, pečlivě omýt, a teprve potom nechat napustit vodou.

V případě, že je problémem samotný ventil, zaměřte se především na jeho těsnění. Proti směru hodinových ručiček uzavírací ventil odšroubujte a zkontrolujte stav. S největší pravděpodobností jej budete muset důkladně vyčistit. Jakmile se na něm objeví větší známky opotřebení nebo praskliny nezbyde než ho vyměnit, na což upozorňuje i náš čtenář Dominik S. z Tábora: „Většinou nám záchod protéká, když těsnění ventilu praskne nebo se zanese špínou. Naštěstí už víme, jak na jeho opravu a za pár minut máme hotovo.“