Zbavte domov mrtvé energie a vstupte do nového roku správně. Pozor zejména na umělé a nefunkční věci. Většina z nás je má doma

Spousta lidí zařizuje svůj byt bez výrazného přemýšlení tak, jak se jim to zrovna podaří. Výsledkem pak bývá komplikovaný prostor plný skrytých nástrah pro naši mysl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Feng-shui nebo také Feng šuej není jenom drahá móda bambusových postelí a cingrlátek. Je to propracovaný filozofický, jakožto i veskrze praktický systém uspořádání domácnosti v souladu s prouděním životní energie čchi. Ať už na energie věříte, či nikoliv, sestavení bytu podle těchto pravidel vás nebude stát žádné peníze navíc, jen trochu úsilí při úklidu a kapku přemýšlení. Pokud se totiž nad pravidly zamyslíte, dávají dokonalý a naprosto neesoterický smysl.

Učení Feng Shui harmonizuje mikrokosmos

Tradiční čínská filozofie, jejíž název lze přeložit jako „vítr a voda“ se pokouší nastolit harmonii mikrokosmu, ve kterém lidé žijí. Tímto mikrokosmem je myšlen prostor bytu, domu, pracoviště, zahrady nebo třeba města. V našem případě se však zaměříme na dům, respektive byt. Harmonie se pak dosahuje prostřednictvím práce s elementy, polaritou jin a jang, umístěním věcí v prostoru a také prostřednictvím barev, tvarů, materiálů, vůní i zvuků.

iZdroj fotografie: Pixabay
Životní harmonie je klíčem ke šťastnému, zdravému a dlouhému životu

Podle učení Feng Shui je možné v neuspořádaném a neharmonickém prostoru vidět i základ nejrůznějších psychických, ale hlavně fyzických obtíží konkrétního člověka. Umístění předmětů v jeho prostoru, totiž vypovídají o kvalitě života člověka a pravých příčinách jeho problémů a nemocí. Kompletní učení je však velmi složité a odborníci se jimi zabývají celou řadu let, než mu důkladně porozumí. My se pro tentokrát spokojíme se základními principy odstranění negativní energie z našeho prostoru.

Staré, rozbité a nefunkční věci musejí pryč

Základem odstranění negativity z osobního prostoru je zbavit se toho, co nám neslouží, abychom tím uvolnili prostor pro svěží vítr a příchod nových, funkčních a dobrých věcí. Proto při příštím úklidu zvažte, kolik věcí, jež vás obklopují, máte uloženo zbytečně. Buďto jsou rozbité a už pár let čekají na „vhodnou chvíli“ své opravy či vyhození, anebo jsou sice funkční, ale nikdo je nevyužívá a jen je vám líto je vyhodit.

Takových věcí se zbavte. Prolétněte očima po prostoru a vše, o co se zadrhnou, pošlete pryč. Buďto těmto věcem dejte nový život a začněte je používat, anebo je vyhoďte, darujte či prodejte. V domě a bytě nesmí zůstat nic, co vám přináší špatné, či smíšené pocity. A zapomeňte na argument typu: „Co kdyby se to jednou mohlo hodit?“ Nehodí, věřte nám. A když ano, zapomenete na to, že to máte.

Umělé květiny vyměňte za živé

Květiny dodávají interiéru svěžest, vůni a čerstvý vzduch. Ale jen za předpokladu, že jsou živé. Ty umělé jen chytají prach a vypadají kýčovitě. Zbavte svůj byt těchto ohavností a nahraďte je živými rostlinami. Nejenže jsou krásnější, ale dokážou čistit vzduch od škodlivých látek a zásobují jej kyslíkem a vlhkostí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Umělé květiny, zejména ty staré a omšelé, jsou zdrojem negativní energie

Speciálně pak dejte pozor na to, aby se umělé květiny nevyskytovaly v prostředí, kde se pohybují nemocní či staří lidé. Ti totiž jejich přítomností trpí nejvíc. Jejich energie se přítomností takových předmětů snadno vyčerpá.

Vyhněte se křiklavým barvám ložnice

Zapomeňte na křiklavé a výrazné barvy stěn ložnice, jakožto i povlečení, ve kterém spíte. Volte raději jemné a teplé odstíny, které nepůsobí rušivě. Pokud si myslíte, že ve spánku působení barev nevnímáte, opak je pravdou. Ostře červené peřiny se mohou promítnout do neklidného a nekvalitního spánku, který nepřinese úlevu ani odpočinutí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Obzvláště rudá barva jitří mysl a nedovolí vám řádně si odpočinout

Umístěte postel správně

Základní pravidlo říká, že postel by měla být opatřena čelem, které bude opřené o zeď, a to na straně hlavy. Zároveň by neměla být postel v jedné linii s dveřmi a nejlépe ani s oknem. Na obojí byste pak měli ze své postele pohodlně vidět. To proto, abyste neměli špatný pocit z toho, že na vás někdo z okna či dveří tajně kouká. Každá postel by měla být také opatřena nočními stolky, které podle učení Feng Shui dodávají posteli oporu a stabilitu.

Poličky nepatří nad hlavu postele

Pokud máte police a různé těžké ozdoby umístěné nad hlavou postele, okamžitě je přemístěte. I když vy víte, že jste je připevnili dobře, váš mozek má neustále pocit ohrožení, neboť při pádu by kterýkoliv z těchto předmětů mohl způsobit vážné poranění. V zájmu zkvalitnění svého spánku raději pověste police, sošky a obrazy jinam.

iZdroj fotografie: Pixabay
I když vypadají pěkně, police nad postelí vyvolávají nedobré pocity z jejich případného pádu

Zrcadla kupujte zásadně nová a nevěšte je proti posteli

Zrcadlo odjakživa platilo za bránu do jiných světů. A i když to možná pokládáte za pověru, vysoce citliví lidé vám potvrdí, že zejména stará zrcadla v sobě uchovávají energie svých bývalých majitelů. A často to nejsou dobré energie. Proto raději kupujte zrcadla nová a ta ve starožitnictví raději oželte.

Ani nová zrcadla však není dobré umisťovat v okolí postele či nad ní. Zejména pak není dobré mít zrcadlo přímo naproti posteli. Pokud byste se totiž v noci vzbudili, mohli byste se leknout svého vlastního odrazu či různých odražených záblesků světla. A i když si to ráno nebudete pamatovat ani uvědomovat, přítomnost zrcadla v ložnici má výrazně negativní vliv na kvalitu spánku.

Jaké rozmístění vybavení vašeho bytu preferujete vy?

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Zobrazit další články