Jak odstranit lepidlo z jakéhokoliv povrchu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » 6 snadných metod, jak odstranit samolepku z jakéhokoli povrchu. Bez poškrábání, zbytků lepidla i nadávek

6 snadných metod, jak odstranit samolepku z jakéhokoli povrchu. Bez poškrábání, zbytků lepidla i nadávek

Odstranění lepidla ze sloupnuté nálepky, které zůstalo na skříni nebo okně, může být často složitý úkol. Zde najdete snadný postup, jak na to.

zbytek nalepky zed
Zdroj fotografie: iStock

Určitě jste se již setkali se situací, kdy jste se snažili opatrně sloupnout nálepku z nového předmětu, skla nebo oblečení, ale na povrchu zůstala nevzhledná lepkavá vrstva, která prostě nejde dolů. V takovém případě je dobré znát osvědčené triky, které vám tento nepříjemný problém pomohou vyřešit, a to rychle a naprosto jednoduše. Níže jsme si proto pro vás připravili ty nejlepší způsoby, jak na to – zvládne to i dítě. Snažte se však během postupu nepoužívat ostré předměty, abyste vaše věci nijak nepoškodili. 

1) Použijte horkou vodu 

Tato metoda je vhodná zejména pro objekty, které nijak nepoškodí vlhkost a mokro. Lepivý předmět můžete snadno očistit tak, že jej vložíte do umyvadla s horkou vodou a poté přidáte několik kapek mycího prostředku. Následně jej nechte 10 až 15 minut namočený, poté jej vyjměte a drsnou houbičkou nebo plastovou kartou seškrábněte zbytkové lepidlo. Díky horké vodě bude totiž nasáklé vodou a mnohem snáze se odstraní.

2) Fén na vlasy 

Jeden z nejlepších nástrojů pro odstranění záludného lepidla z etiket najdete doma ve své koupelně. Abyste nálepku odstranili, zkuste ji chvíli zahřívat fénem na vlasy a poté ji jednoduše odloupněte. Na povrchu by díky tomuto způsoby neměly zůstat naprosto žádné zbytky – v případě potřeby znovu nasměrujte proud horkého vzduchu na lepkavou vrstvu a poté ji rozetřete drsnější houbičkou.

fen na vlasy
Zdroj fotografie: Pixabay

3) Alkohol, vodka nebo ocet

Čistý alkohol lze bezpečně použít pro většinu povrchů, tudíž vám pomůže s odstraněním zbytků lepidla ze dřeva, skla nebo také plastu (pokud však nemáte čistý alkohol, můžete jej nahradit i obyčejnou vodkou). Jakmile jej budete mít připravený, namočte do tekutiny vatový tampon nebo čistý hadřík a jednoduše jím setřete lepící vrstvu. U silnějších skvrn nechte alkoholový hadřík na lepidle několik minut, až poté všechny zbytky setřete. Další možností je použít také ocet, který snadno rozbije strukturu lepidla.

4) Kancelářská guma 

Dalším skvělým způsobem, jak odstranit skvrny od samolepky z různých předmětů, je obyčejná kancelářská guma. Tu stačí použít jednoduše tak, jako ji používáte k odstranění nakreslených obrazců – gumujte, dokud nebude povrch zcela vyčištěný. 

5) Arašídový nebo olivový olej 

S lepkavými skvrnami vám také dokáže pomoci arašídový neboj olivový olej. Tekutinu stačí nanést přímo na zašpiněné místo, důkladně ji rozetřít a nechat působit alespoň 5 minut, dokud hmota nezměkne. Následně můžete odstranit zbytky skvrny pomocí plastové škrabky a nakonec předměty opláchnout pod teplou vodou. 

olej snitka
Zdroj fotografie: Depositphotos

6) Aceton a použití mrazáku 

Co se týče čištění oděvů z přírodních materiálů, měli byste být s odstraňováním zalepených skvrn zvláště opatrní. Pomoci vám dokáže zejména aceton, do kterého můžete namočit lepivé místo. Poté prádlo nezapomeňte vhodit rovnou do pračky (opatrní byste měli být zejména při čištění světle barevné tkaniny). 

Pokud jde naopak o syntetické tkaniny, můžete vložit oděv na 40 minut do mrazáku. Po uplynutí této doby jej vyjměte a zkuste odstranit lepkavé kousky kleštěmi nebo kuchyňským nožem. Zbylá lepkavá místa navlhčete vodou a zakápněte je několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Nakonec stačí místo otřít hadříkem, opláchnout čistou vodou a osušit.