Proč z domova uniká teplo: Mezi typické chyby patří špatně utěsněná okna či zablokovaný radiátor
Pokud vám z domova neustále uniká teplo, mohou být na vině tyto klasické chyby. Zkontrolujte, zda se jich nedopouštíte i vy.
S příchodem zimy začíná většina domácností v Česku vytápět své domovy. Kvůli rostoucím účtům je to nicméně stojí čím dál více peněz, a proto se neustále snaží hledat způsoby, jak s teplem zacházet efektivněji. Zásadní je však dle webu Housebeautiful zabránit případným tepelným ztrátám, ke kterým přispívá hned několik chyb.
Záclony a zablokovaný radiátor
Bránit výhřevu domácnosti mohou i záclony. To platí zejména v případě, pokud visí přes radiátory a jsou obzvláště těžké. Tehdy teplo nedokáže pronikat skrze látku a zůstává blokováno nebo ještě hůř stoupá k oknům, kudy se malinkými škvírami dostává ven. Na druhou stranu správné závěsy (nejlépe s termopodšívkou) tepelným ztrátám brání.
Pozor byste si měli dát i na zablokování radiátoru. K tomu typicky dochází v momentě, kdy nad něj umístíte polici nebo ho schováte za nějaký nábytek. Jakmile tak uděláte, zařízení nedokáže vrhat teplo do místnosti a trvá mnohem delší dobu, než ji celou kompletně vyhřeje. Abyste tomu předešli, dopřejte mu dostatek prostoru.
Okna a nevyužité komíny
Dále může teplo z vaší domácnosti unikat malinkými spárami mezi okenními rámy a okolními stěnami. K tomu dochází dle webu Diamondheatingalaska zejména v případě, že máte starší okna, která jsou již opotřebovaná. Pokud tomu chcete zabránit, použijte k uzavření mezer tmel nebo jiný vhodný přípravek. Díky tomu teplo zůstane u vás doma.
Teplo může z domácnosti unikat také kvůli komínu. Pokud ho máte doma i vy a skoro nikdy ho nepoužíváte, zvažte jeho zavíčkování. Další možností je aplikace odnímatelného komínového balónku, který brání ztrátám přebytečného tepla v době, kdy nemáte zapnutý oheň. To se vyplatí v případě, kdy komín během zimy používáte.