Dům uprostřed louky může navenek působit temně. Prosklené „výseky“ však nabízí maximum denního světla
Na první pohled chladný a tajemný dům nabízí svým majitelům veškerý komfort a pohodlí. Díky proskleným oknům dovnitř proniká dostatek světla a dochází k propojení s okolím.
Projekt architektů z Nicolas Pinto da Mota dal vzniknout netradiční stavbě uprostřed louky. Toto letní sídlo se stalo dominantou pobřežního města Chapadmalal. Podle webu ArchDaily jsou zdejší pozemky jen velmi málo obsazené, a tak se dům těší štědrému prostoru, který mu poskytuje dostatek soukromí a pohodlí. V redakci jsme se shodli, že bychom si uměli představit dovolenou na takovém místě.
Jednoduchá konstrukce
Přestože se zdá být tato stavba při prvním dojmu nedostupná a temná, podobně jako černý dům, o kterém jsme již dříve psali v článku na adbz, jedná se o opravdu důmyslné řešení všech potřeb majitelů. Přízemí vytváří dojem, že je hermeticky uzavřené a nepropustné. Konstrukce z obdélníkové základny a navazujícího hranolu však na svých koncích skrývá prosklené výseky, které dovnitř propouští přirozené světlo.
Chráněné soukromí uvnitř stavby
Nejvíce využívaný obytný prostor schovali architekti do samotného jádra celého domu. Kolem něj se pak nachází další místnosti včetně sociálního zařízení, kuchyně, nádvoří a galerií. Ty jsou nejen velmi estetickým prvkem, ale také plně funkčním, jako v případě stavby, o níž jsme psali již dříve na stránkách adbz. Majitelé domu si tak mohou užívat jeho maximální pohodlí a intimitu skrytí před zraky zvědavých návštěvníků.
Interiér domu je velmi jednoduchý a světlý, což umožňuje šíření světla skrz jednotlivé místnosti, a zároveň svým majitelům poskytuje prostor, aby si jej dotvořili dle svých představ a požadavků. Hlavní dominantu tvoří skrytá nádvoří a galerie, které propojují interiér s okolní přírodou. To je v dnešní době obzvlášť žádané. Naše čtenářka Alice L. z Brna má kladný vztah k podobné architektuře: ,,Moderní, na první pohled jednoduché a temné stavby mě baví. Vždy skrývají nějaká tajemství, perlu, o kterou se nechcete dělit jen tak s někým.”
Renovace použitého materiálu
Celý exteriér domu je obložen opáleným dřevem, který jej sjednocuje do jednolitého tvaru. Podle internetového portálu Bee Info se jedná o techniku nazývanou Shuo Sugi Ban, kdy je dříve vyřazené dřevo opálené, aby se prodloužila jeho celková životnost a trvanlivost vůči povětrnostním podmínkám a opotřebení. Zároveň tmavá barva zvýrazňuje jeho texturu a podtrhuje jeho surový vzhled.
Architekti: | Nicolas Pinto da Mota |
Plocha: | 180 m² |
Realizace: | 2023 |
Lokalita: | Chapadmalal, Argentina |
udalosti247.cz
12 h
udalosti247.cz
12 h
udalosti247.cz
13 h
udalosti247.cz
13 h