Kde se v domácnosti ukrývá nejvíc bakterií, a přesto se jim při úklidu nevěnuje velká pozornost: Lednička, prkénko i mixér

V kuchyni se většina lidí pohybuje pravidelně několikrát za den. Díky těmto tipům zjistíte, na která místa se při úklidu zaměřit, abyste zamezili rozvoji nežádoucích bakterií.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V domácnosti se mohou nezávisle na pravidelnosti úklidu vyskytovat různé bakterie. Ve spoustě případů se jejich přítomnosti nelze ubránit. Nejlepší prevencí je samozřejmě častý úklid s použitím prostředků, které odstraňují nečistoty. Nejvyšší frekvence výskytu bakterií je, pro někoho možná překvapivě, v kuchyni. Pokud se dostanou do jídla, mohou způsobit i nepříjemné zdravotní problémy. Některá místa, kde se mohou bakterie vyskytovat, byste ani nečekali.

Věnujte pozornost lednici

Velké množství nežádoucích bakterií se může vyskytovat právě v lednici. Ta se jednoduše špiní tím, jak v ní skladujete různé potraviny. Pravidelně proto lednici čistěte a také hlídejte datum spotřeby jednotlivých potravin, které skladujete. Zvýšenou pozornost byste měli věnovat místům, kam dáváte maso, vajíčka nebo třeba mléčné výrobky. Pravidelným úklidem tohoto spotřebiče předcházíte možné otravě ze zkaženého jídla, plísním a dalším nečistotám.

Kde se v kuchyni schovává nejvíc bakterií? Houbička to není, to koření je hotovým semeništěm

Prkénko může překvapit

Dalším místem, kde se velmi často mohou vyskytovat různé nečistoty, je prkénko na krájení potravin. Tento kus nádobí je využíván velmi pravidelně a pouhé omytí po každém použití nemusí stačit. Minimálně jednou měsíčně byste na prkénka měli aplikovat účinný saponát a pořádně je vydrhnout pomocí kartáče. Na škodu nebude ani použití horké vody. Nejjednodušší je, když si v rychlovarné konvici uvaříte vodu a všechna prkénka před vydrhnutím důkladně několikrát prolijete. Tím zahubíte veškeré bakterie, které by pro vás mohly být škodlivé.

Mixér si zaslouží důkladnou péči

Třetím bakteriemi nejvíce zasaženým místem v kuchyni bývají mixéry. I když je po každém použití vypláchnete a umyjete, nemusíte se zbavit veškeré špíny. Tyto domácí spotřebiče jsou velmi často složeny z několika dílů. Je proto dobré mixér pravidelně rozebrat a důkladně umýt veškeré části. Zvýšenou pozornost věnujte i gumovým těsněním, jelikož v nich bude usazena také spousta nečistot. Na čištění těžko dostupných míst existují speciální kartáče s rukojetí.

Mixér iZdroj fotografie: Pixabay

Usazeniny nemusí být problém

Častokrát se stane, že když v nádobě necháte delší dobu stát tekutinu, začnou se v ní tvořit usazeniny. Ty se poté můžete snažit sebevíc drhnout, ale ani tak nepustí. V takovém případě dejte do nádoby vodu a přidejte do ní kyselinu citronovou nebo jedlou sodu. Tento roztok nechte pár hodin působit a poté nádobu umyjte. Zašlá špína by měla pustit daleko snadněji a půjde i lehce vyčistit. Nádobí, které nelze naplnit, pak dejte odmočit například do misky, ve které bude smíchaná voda s kyselinou citronovou.

Na jakém místě máte v kuchyni nejčastěji nejvíce nečistot?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Jsem nadšená redaktorka, která přináší nekonečné dávky inspirace a vášně do světa architektury a designu. S uměleckým přístupem k psaní a profesionálním okem pro detail dokážu zprostředkovat čtenářům zážitky a emoce, které architektura a design mohou přinést do jejich životů. Jsem kreativní průvodkyní pro každého, kdo hledá inovativní způsoby, jak oživit a zlepšit prostředí, ve kterém žijeme.

Zobrazit další články