Trik na čištění hořáků plynových sporáků | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Čištění plynového sporáku: Použijte zubní pastu a sodu –⁠ bude se lesknout, jako když jste ho kupovali

Čištění plynového sporáku: Použijte zubní pastu a sodu –⁠ bude se lesknout, jako když jste ho kupovali

Plynové hořáky se velmi rychle zanášejí mastnou špínou a dalšími nečistotami. Zubní pasta a jedlá soda si jim však rychle navrátí původní lesk.

spinavy plynovy sporak
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud vaříte na plynu, pak jistě víte, jak odolné dokážou být nečistoty, které tento způsob produkce tepla produkujte. Mají v sobě mastnotu, navíc připečenou vysokou teplotou, takže i v té nejpečlivější domácnosti vypadají brzy všechny plynové spotřebiče i jejich okolí sešle a omšele. Vyřešte tento problém jednou provždy.

Čištění hořáků začněte horkou vodou

Ze všeho nejdříve je nutné hořáky dokonale odmastit. Zapomeňte tedy na jejich čištění přímo na sporáku a místo toho je sejměte a ponořte do nádoby s horkou vodou. Musí být zcela ponořené. Nakonec do této očistné lázně nasypte lžíci jedlé sody. Ta začne po nasypání hodně pěnit, takže je dobré použít opravdu velkou nádobu nebo celou proceduru odbývat třeba ve vaně.

plynovy sporak cisteni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hořáky nechte ponořené až do doby, než soda přestane s vodou agresivně reagovat. Poté je vyjměte. Pokud jsou na vás příliš horké, vezměte si rukavice nebo chvíli počkejte – na výsledný efekt nebude mít malé zdržení vůbec žádný vliv. Mezitím se můžete věnovat dočištění zbylých částí sporáku (například kombinací octa a jedlé sody).

Zubní pasta odstraní odolné nečistoty

Nyní si vezměte k ruce houbičku na mytí nádobí nebo přímo drátěnku a naneste na ně trochu zubní pasty (u houbičky použijte hrubší stranu). Nezáleží na tom, jaký druh použijete – jen by to neměla být ta určená pro děti. Houbičkou pečlivě otřete všechny části plynového hořáku a máte hotovo. Hořáky stačí již jen opláchnout a budou vypadat zase jako nové.

Mytí hořáků mýdlem na praní

Existuje však ještě i druhá metoda. Při té se vám bude hodit žlučové mýdlo určené na praní. V koupelně vám pomůže s odstraněním těch nejodolnějších skvrn a totéž dokáže i s vaším sporákem. Bude k tomu však potřebovat pomoc. Proto si připravte:

  • 250 gramů nastrouhaného žlučového mýdla,
  • 250 ml horké vody
  • a 1 sklenici bílého octa
plynovy sporak cisteni rukavice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vše smíchejte a mýdlo nechte rozpustit. Poté směs povařte na sporáku asi 20 minut. Vzniklý čisticí prostředek nanášejte houbičkou přímo na hořáky. Nechte působit asi tři minuty a poté dočistěte běžným způsobem. Opakujte ještě alespoň jednou, abyste získali původní barvu a vzhled plynových hořáků. Budou zase jako nové.

Jaké prostředky používáte pro čištění plynových sporáků vy?

Zdroj: TheSpruce