Úskalí a problémy robotického vysavače v domácnosti | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Při úklidu nemusíte hnout prstem: Jak nastavit robotický vysavač, aby sloužil on vám a ne vy jemu

Při úklidu nemusíte hnout prstem: Jak nastavit robotický vysavač, aby sloužil on vám a ne vy jemu

Robotický vysavač je skvělým pomocníkem, tedy pokud víte, jak ho používat správně. V opačném případě vás čekají zbytečné domácí práce.

roboticky vysavac zaslona
Zdroj fotografie: iStock

Uklízení nepatří mezi koníčky, do nichž se lidé radostně vrhají. Spíš jde o nezbytnou nutnost, jak zachovat domácnost v chodu. Jakýkoli pomocník, který proces usnadní, je tedy vítaný. Při luxování a někdy i vytírání podlahy za vás může zaskočit robotický vysavač. Přestože to na první pohled vypadá jako bezvadný nápad, jak bezpracně uklidit domácnost, doslova to neberte. Může vás zaměstnat více než samotný úklid.

Teorie a praxe jsou dvě různé věci

Teoreticky jsou totiž robotické vysavače dokonalým řešením pro udržení čistého domova, aniž byste museli hnout prstem. Nové modely jsou vybaveny nejrůznějšími vychytávkami. Počínaje laserovými navigačními senzory, které mapují půdorys podlahy, takže vysavač do ničeho nenarazí a umí se sám pohybovat po místnosti, a konče hlasovým ovládáním nebo odstartováním úklidu prostřednictvím aplikace v mobilu.

roboticky vysavac
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obezřetnost je na místě, protože ve skutečnosti to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Robotické vysavače vyžadují vaši pozornost více, než byste očekávali. Třeba se mohou zamotat do kabelů, střapců koberců, záclon nebo oblečení, které zůstalo na podlaze, či se ztratit na cestě zpátky do nabíjecího doku. Samozřejmostí je u řady modelů před spuštěním raději vytvořit zábrany, aby třeba nespadl ze schodů.

Odstraňte kabely, svažte záclony

Z toho plyne, že úklid zcela bez starostí vás s robotickým vysavačem nečeká. Pokud se s ním však naučíte kooperovat na společné vlně, můžete jeho schopnosti využít na maximum. Důležité je nejdříve zjistit, jak se vlastně při úklidu chová. Vypozorujete jeho pohyb kolem nábytku i pod ním, a kde se zasekává. Snadněji pak upravíte místnost tak, aby mohl snadno a bez problémů fungovat.

Ve spodu vysavače jsou kartáče, které se někdy zaseknou o kabely a dlouhé záclony. Pak se úklidový pomocník zastaví či otočí a vyrazí jiným směrem, někdy kabely táhne sebou, dokud to jde. Předejít tomu můžete, když všechny nabíječky telefonů a jiné kabely z podlahy odstraníte. Existují různé kabelové organizéry a ukladače. Současně je dobré také svázat dlouhé záclony.

Vysavač si vytvoří mapu domácnosti

Z cesty robotického vysavače musíte odstranit z podlahy všechny věci, které na ni nepatří. Třeba oblečení, hračky dětí nebo domácích mazlíčků, sponky, gumičky do vlasů. Střapce koberců je dobré zastrčit. Huňaté koberce raději z podlahy odstraňte úplně. Robotické vysavače na ně většinou ani nevyjedou. A pokud ano, kartáč bude spíš tahat chlupy koberce, než aby vysával nečistoty.

vysavac roboticky bily
Zdroj fotografie: Pixabay

Robotické vysavače mají laserové navigační senzory, díky nimž se po bytě nebo domě pohybují. Novější generace disponují senzory, které během úklidu vytvářejí mapu vašeho domova, a prostřednictvím aplikace pak můžete vysavači ohraničit jen určitá místa k úklidu. U starších typů je nutné vytvořit fyzické zábrany, aby třeba nespadl ze schodů.

Úklidem to nekončí, musíte ho vyčistit

Abyste robotickému vysavači usnadnili sběr drobků pod jídelním stolem, dejte židle na stůl, jako to dělají v restauracích, nebo je alespoň odsuňte, aby mezi nimi robot projel. Na trhu pravděpodobně už nejsou vysavače, které nemají funkci plánování úklidu nebo odloženého startu, takže mu můžete nastavit čas úklidu, když nebudete doma. Téměř všechny robotické vysavače si najdou cestu zpět do nabíjecího doku, jenž musí být zapojený do zásuvky.

Nabíjecí stanice by měla být umístěna na rovné podlaze u zdi a kolem ní by měl být volný prostor, aby se k ní vysavač pohodlně dostal. Na další úklid bude připravený po opětovném nabití. Peripetie s robotickým vysavačem však úklidem nekončí. Důležité je ho vyčistit, vyprázdnit sběrný koš a vyčistit filtry. Modernější modely to dokáží samy. Nejvíc času strávíte s odstraňování vlasů namotaných na kartáčích. Výrobci doporučují měnit filtry každých šest měsíců.

Jaké zkušenosti máte s robotickými vysavači?

Zdroj: TheSpruce