Pomerančová kůra porazí špínu levou zadní: Stačí ji zalít octem a nechat 14 dní odstát

Stále více lidí se při péči o domácnost obrací k přírodním ekologickým surovinám. Nenápadná pomerančová kůra vám může pomoci při úklidu i provonění bytu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pomeranče nejsou jen lahodné a osvěžující ovoce, nabízejí také řadu výhod nad rámec jejich chutné dužiny. Často opomíjené pomerančové slupky jsou skrytým drahokamem, který lze v domácnosti využít různými způsoby. Od čištění povrchů po odstranění zápachu. Jejich přirozené vlastnosti z nich dělají fantastickou ekologickou alternativu k mnoha produktům zakoupeným v obchodě.

Přírodní osvěžovač vzduchu

Pokud jste unaveni ze syntetických osvěžovačů vzduchu, pomerančová kůra může být pro vás řešením. Vložte usušenou pomerančovou kůru do malých látkových sáčků a dejte je na různá místa po celém domě. Do skříní, šuplíků nebo do auta, všude tam, kde si chcete užít osvěžující citrusovou vůni. Pomerančovou kůru můžete také uvařit v hrnci s vodou a trochou koření, jako je skořice nebo hřebíček, abyste získali krásně vonící přírodní osvěžovač vzduchu.

Jak oloupat pomeranč za pár vteřin, aby na měsíčcích nezbyl ani sebemenší kousek slupky a všechna šťáva zůstala uvnitř

Univerzální čistič

Pomerančové slupky obsahují d-limonen, silné rozpouštědlo, které odstraňuje mastnotu a špínu. Vložte 1 šálek pomerančové kůry (čerstvé nebo sušené) do skleněné nádoby a zalijte 2 šálky bílého octa. Sklenici uzavřete a nechte asi dva týdny uležet, aby se pomerančová kůra mohla vyluhovat do octa. Po dvou týdnech sceďte tekutinu do velké mísy a slupky vyhoďte. Do vyluhovaného octa přidejte stejné množství vody a dobře promíchejte.

loupání pomeranče iZdroj fotografie: Freepik

Směs přelijte do čisté nádoby nebo rozprašovače. Tento domácí čisticí prostředek lze použít na různé povrchy, jako jsou pracovní desky, podlahy a koupelnové vybavení. Je zvláště účinný při odstraňování mastnoty a zanechává za sebou svěží citrusovou vůni. Když octový čistič smícháte se stejným dílem olivového oleje, vznikne vám ekologická výborná leštěnka na dřevěný nábytek.

Likvidace zápachu z odpadu

Pomerančovou kůru můžete také použít do odpadkového koše. Pokud si při každém loupání pomeranče kůru nasušíte a uschováte, budete jí mít dost i na to, abyste vždy kousek hodili k odpadkům. Pomerančová kůra si poradí s nepříjemný zápachem kolem odpadkového koše. Po vynesení koše do něj dejte novou z vašich zásob.

Jaký ekologický čistič v domácnosti používáte?

Zdroj: Cnet
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články