Ani na své zahradě si nebudete moci dělat, co chcete. Za tyhle prohřešky hrozí v roce 2024 pokuta půl milionu korun

Pokud máte zahradu, pak byste si měli dávat velký pozor na tyto zdánlivě nevinné přestupky. Může vám za ně být udělena pokuta až půl milionu korun.

i Zdroj fotografie: HZS ČR
                   

Mít svou zahradu je sice skvělé, ale vyžaduje to mnoho zodpovědnosti. Místo je totiž třeba pravidelně udržovat, opravovat a starat se o jeho vláhu, na což mnozí zapomínají. Rovněž by měl každý zahrádkář dbát na určitá pravidla, která zakazuje sám zákon. Dle serveru Hasičského záchranářského sboru se jedná zejména o vypalování trávy a jiného přírodního odpadu, které zakazuje hned několik zákonů. Mnozí to však přesto stále dělají.

Rozdělávat oheň na zahradě se nevyplatí 

Mnoho lidí se začátkem jara chystá uklízet svou zahradu, během čehož také často pálí trávník na své zahradě. To je však poměrně nebezpečná záležitost a navíc to zakazují hned tři zákony. Jen během roku 2017 se poté při této činnosti zranilo 22 osob a 2 lidé dokonce zemřeli. Ve většině případů to přitom začíná pouhým založením ohně na malém místě na zahradě, který se však vlivem větru či suchého materiálu rozšíří dále.

Pokud se tedy chystáte vypalovat trávník či jiný bioodpad i vy, raději se předtím ujistěte, že neriskujete své zdraví – nebo také pokutu, která vám může být udělena dle zákonu o požární ochraně, ochraně přírody a krajiny a myslivosti ve znění pozdějších předpisů. Na pozoru by měly být zejména právnické a podnikající fyzické osoby, které dle zákona č.133/1985 Sb. nesmí plošně vypalovat porosty pod podmínkou pokuty ve výši až 500 000 Kč.

oheň iZdroj fotografie: Pixabay
Zapálení ohně na zahradě může některé jedince přijít na velké pokuty.

Fyzické osoby potom za podobný přestupek mohou schytat pokutu do výše 25 000 Kč. Co se pak týče pálení zbylého odpadu na zahradě, zákon to vyloženě nezakazuje, ale měli byste při tom dodržovat určitá pravidla. Na webu adbz jsme také psali o možné pokutě pro ty, kteří doma topí nesprávně dřevem nebo jiným topivem. 

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články