Jahody pro bohatou úrodu vyžadují hnojení | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Tajemství těch nejsladších jahod: Dopřejte jim 3 porce této směsi a v létě se budete olizovat až za ušima

Tajemství těch nejsladších jahod: Dopřejte jim 3 porce této směsi a v létě se budete olizovat až za ušima

Pokud jste se rozhodli pro pěstování jahod, je dobré vědět, že pro bohatou úrodu je potřeba je přihnojovat. Nabízíme vám způsob, jak na to.

hnojení jahod
Zdroj fotografie: iStock

Domácí jahody chutnají mnohem lépe než ty zakoupené v obchodě. A hlavně víte, co jíte. Navíc vědomí, že jste si je sami vypěstovali, přináší jisté uspokojení. Pokud jste se rozhodli začít pěstovat vlastní jahody, nabízíme vám několik zajímavých triků, jak na hnojení tohoto ovoce, abyste byli s úrodou nadmíru spokojeni. Jahody jsou hodně hladové ovoce, a proto je potřeba je několikrát za sezónu dokrmovat hnojivy, aby byla vaše úroda bohatá.

Jak probíhá hnojení

Hlavní složkou pro tento způsob hnojení je jód. Množství hnojiva, které potřebujete, závisí na tom, v jaké fázi pěstování nebo růstu rostlin se rozhodnete začít. Postup se skládá ze tří fází:

  • První fáze by měla být provedena, když teprve připravujete půdu pro pěstování jahod. Je vhodné použít 15 kapek jódu na 10 litrů vody. Tyto kapaliny smíchejte a jamky touto směsí důkladně zalijte.
  • Druhá fáze hnojení se obvykle provádí po výsadbě jahod. Toto přikrmování by mělo být provedeno před rozkvětem jahod. Stejné množství vody bude vyžadovat 15 kapek jódu a jeden šálek kvalitního dřevěného popela a jednu čajovou lžičku kyseliny borité.
  • Třetí fáze tohoto procesu započíná, když jahody začnou kvést. Bude nutné zvýšit intenzitu kvetení. V tomto případě je přihnojování jahod spíše podpůrným procesem, takže budete potřebovat 10 litrů vody a 10 kapek jódu.

Jednoduchý proces

Příprava hnojiva je samozřejmě velmi jednoduchá. Stačí si z jednotlivých ingrediencí vyrobit roztok, což vyžaduje v první fázi zalít půdu a v dalších dvou fázích jahody. To by mělo být provedeno tak, že každá rostlina potřebuje asi 500 ml roztoku a účinek bude lepší, než vám zajistí jakékoli jiné hnojivo. Existuje i druhý způsob použití roztoku, a to tak že jednotlivé složky nalijete do rozprašovače a nastříkáte na jahody. Účinné látky se k nim dostanou přímo přes listy. Je tedy na vás, kterou metodu zvolíte. Můžete je vzájemně kombinovat.

Proč jahody potřebují jód

Jód hraje důležitou roli v životě rostlin. Podílí se na syntéze jednotlivých aminokyselin a v rostlinách přítomných bílkovin. Je přírodním antiseptikem, podílí se na příjmu kyslíku, fotosyntéze a metabolismu dusíku. Tento stopový prvek je účinný proti mnoha plísním, virům a bakteriím, zvláště účinný je proti hnilobě a múčnatce. Když mají jahody nedostatek jódu, mohou být náchylnější vůči různým chorobám.

Jahody a jejich hnojení
Zdroj fotografie: Deposithotos

Příliš kyselé půdy jsou pro jód nepříznivé. Jód se okamžitě přesouvá do nižších vrstev a stává se pro rostliny nedostupným. Jód se přirozeně vyskytuje v úrodné černozemi, v nížinách a zejména v přímořských oblastech. Je poměrně obtížné vizuálně identifikovat nedostatek tohoto stopového prvku u rostlin, protože některé příznaky jeho nedostatku se shodují s příznaky jiných chorob a účinky škůdců. Doporučuje se proto alespoň profylaktické hnojení rostlin jódem. Bude se hodit na každé zahradě a rostlinám rozhodně neublíží.

Jaké přípravky používáte pro hnojení jahod?

Zdroj: Bhg