Trojnásobná úroda sladkých jahod než doposud. Důvěřujte 5 osvědčeným radám těch nejlepších

Přestože jahodníky nejsou moc choulostivé rostliny, chladné a vlhké počasí v době dozrávání plodů nahrává chorobám i škůdcům. Když je ochráníte, odměnou bude skvělá sklizeň.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jednou z nejběžnějších a nejoblíbenějších plodin, na kterou zahrádkáři velmi často sázejí, jsou jahody (Fragaria). Pokud jste je ještě nevysadili, máte nejvyšší čas. A na začátku léta budete mít sladkou odměnu, které se nevyrovnají ani ty nejdražší jahody ze supermarketu. Přestože nejde o nijak zvlášť rozmarnou rostlinu, ne vždy máte bohatou úrodu. Je to proto, že někteří zahrádkáři opomíjejí důležité nuance při pěstování jahod. Známe 5 triků, díky kterým můžete zdvojnásobit nebo ztrojnásobit úrodu.

1) Mulčování záhonů

Základem jsou kvalitní sazenice. Pokud chcete mít dobrou úrodu jahod, neobejdete se bez mulčování záhonů. Zabraňuje to množení plevelu, který odebírá vláhu. Také to udržuje půdu suchou a kyprou za každého počasí. Plody zůstanou čisté a suché až do sklizně. Záhony mulčujte až po důkladném zkypření a pohnojení. Dají se mulčovat fólií, netkanou textilií, nasekanou slámou, jehličím, směsí rašeliny s kompostem nebo humusem a dokonce i posekanou trávou nebo lepenkou.

2) Správné zalévání

Zní to sice triviálně, ale na zalévání opravdu hodně záleží, mají totiž mělký kořenový systém a milují vodu. Proto zalévejte jahody alespoň jednou týdně až do konce léta přibližně 0,6 litrem vody na rostlinu. Voda by se měla dostat přímo ke kořenům, aniž by zasáhla listy a plody. Na druhou stranu jahodám neprospívá přemokření. Nejčastější chybou pěstitelů je, že po sklizni přestanou pravidelně zalévat. Pro rostliny je důležité pokračovat s tím i po sklizni, protože se už připravují na další rok.

3) Včasné hnojení

Hnojte jahodníky třikrát během sezony. Nejvhodnější doba je po zalévání nebo za deště. Poprvé hojte na jaře, aby mohl kořenový systém rychleji růst. Ideální je roztok močoviny nebo hrachu. Dejte 1 lžíci močoviny na 10 litrů vody. Aplikační dávka je 1 litr na keř. Podruhé jahodníky pohnojte na začátku kvetení roztokem z 1 lžíce komplexního hnojiva, které obsahuje dusík, fosfor a draslík, na 10 litrů vody. Po odkvětu není na škodu použít komplexní minerální hnojivo. Zřeďte 2 lžíce superfosfátu a půl šálku popela v 10 litrech vody.

iZdroj fotografie: iStock

4) Ochrana před chorobami a škůdci

Jahodníky jsou náchylné k chorobám, když plody dozrávají v chladném a vlhkém počasí. Po prvním okopávání lze záhony i rostliny preventivně postříkat 1% roztokem síranu měďnatého. Před kvetením je pak ošetřete proti škůdcům nějakým širokospektrálním insekticidem. Slimáky a hlemýždě lze odradit posypáním půdy kolem rostlin vápnem nebo popelem. Správné pěstování a pravidelné postřiky fungicidy jahody ochrání před chorobami. Můžete zkusit i lidové recepty jako je cibulový, hořčičný nebo česnekový postřik.

5) Odstraňování přebytečných listů

Vysazené jahody mohou přijímat živiny z půdy a využívat je buď k produkci plodů, nebo k rozmnožování. Když se začnou objevovat výhony, odstraňte je. Tím docílíte toho, aby se rostlina soustředila jen na plody. Pravidelně je odstraňujte i po ukončení plodnosti jahodníku. V době, kdy jahody dozrávají, je vhodné také odstranit přebytečné listy, zejména ty, které brání v přístupu slunce k plodům. Můžete odstranit třetinu nebo více listů, aniž byste keř poškodili. Na přímém slunci jahody porostou rychleji a budou větší.

Jaké triky používáte při pěstování jahod?

Zajímají vás další triky ohledně pěstování jahod? Tady je najdete všechny pěkně v kostce

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články