Za podzimní péči se trávník na jaře odvděčí ukázkovým vzhledem
Trávník je nutné před nadcházející zimou řádně ošetřit, aby byl připraven na dlouhodobě nízké teploty a dobře rostl na jaře. Výběr hnojiva hraje velkou roli.
Krásný a udržovaný trávník je chloubou každé zahrady. Pokud je ve špatném stavu, je to první věc, které si kolemjdoucí, ale také návštěvy povšimnou. Je proto nezbytné se o něj řádně starat. Velmi důležitá je pak podzimní péče o trávník. Dodáním správného hnojiva je zcela zásadní pro to, aby porost bez úhony přežil vleklou zimu, chrání ho a dodává mu potřebné živiny, ale zároveň nesmí podporovat růst. To před zimou rozhodně není žádoucí. Jaké hnojivo je tedy to pravé a kdy ho aplikovat?
Na podzim se vyhněte dusíkatým hnojivům
Aby trávník na jaře dobře rostl, vyžaduje dodání živin v podzimním období. Při výběru organického či minerálního hnojiva dbejte na to, aby byl obsah dusíku co možná nejnižší. Dusík stimuluje růst rostlin, což je v tomto případě nežádoucí. Naopak hnojiva s vyšším obsahem draslíku a fosforu jsou vhodnější. Dodají potřebnou ochranu před nízkými teplotami, ale také například před chorobami.
Stejně jako ostatní zelené rostliny i tráva vyžaduje specifické pH, které pokud není dodrženo, vede k nesprávnému růstu a skomírání. Dopřejte svému trávníku pH v rozmezí 6–7, tedy mírně kyselé. Pokud je až příliš kyselé a z těchto hodnot vybočuje, dodejte vápník, jenž hodnoty neutralizuje. Přihnojit můžete v průběhu října a listopadu. Bydlíte-li v oblasti s lehkou a dobře propustnou půdou, použijte 17–27 kg vápnitého dolomitu na 100 m² každé 3–4 roky. Pro těžké půdy pak budete potřebovat na 100 m² asi 27–40 kg dolomitu.
Dodejte trávníku vláhu
Využití organických hnojiv má mnoho výhod. Nejenže dodává potřebné mikro a makro živiny, výrazně se tím ale také zlepšuje kvalita půdy, protože se obohacuje o humus. Rozhodně není na škodu dodat i hnůj, ať už granulovaný, či ve formě kompostu. Hnůj je na zahradě často používán právě pro své schopnosti dodat rostlinám maximum živin. Pravidelná aplikace zajistí například až dvojnásobnou úrodu jahod. I ostatním plodinám se ale bude dařit lépe a výnosnost bude výrazně vyšší.
Trávník je nutné pravidelně zalévat. Aby se vláha dostala ke kořenovému systému, provádějte zálivku v teplých dnech brzy ráno, případně až navečer. Pokud byste zalévali v době největšího tepla, voda by se vypařila a ani kapka by se nedostala ke kořenům. Zálivku aplikujte i na podzim, i když samozřejmě úměrně teplotám. Je to i vláha, která připraví trávu na zimu. Rozhodně ale nezalévejte ve chvíli, kdy teploty klesnou pod bod mrazu. To by bylo velmi kontraproduktivní a trávník by mohl přemrznout.