Jakmile se u rostlin objeví plíseň, stačí zasáhnout jedlou sodou
Jakmile v květináči objevíte plíseň, sáhněte po tomto univerzálním prášku ze své kuchyně. Díky němu rostliny v květináči zachráníte a zbavíte se všech zárodků plísní.

Obsah článku
Pokojové rostliny jsou nejen estetickým doplňkem zdobícím každou místnost svou osobitou krásou, jejich přítomnost je však také velmi prospěšná. Některé druhy si dokážou poradit s nadměrnou vlhkostí ve vzduchu, absorbovat z něj nebezpečné toxiny i částečky prachu, nebo naopak příliš suchý vzduch zvlhčit. Jakmile se ale v květináči objeví plíseň, měli byste začít co nejrychleji jednat. S tímto problémem vám naštěstí pomůže jedlá soda.
Jak poznat plíseň v květináči
Pokud se povrch substrátu kolem pokojových rostlin pokryje nažloutlou nebo bílou usazeninou, nemusí to vždy znamenat, že ho napadla plíseň. Nažloutlý sediment poukazuje na vysoký obsah vápníku ve vodě a není pro rostliny nijak nebezpečný. Bílá usazenina značí příliš slané prostředí a v takovém případě byste měli omezit četnost hnojení. V případě, že se na povrchu opravdu objeví plíseň, musíte jednat včas.
Jak vzniká plíseň v květináči
Jestli povrch substrátu pokrývá bílý nadýchaný povlak, pak se v něm nejspíš šíří plísňová infekce. Přestože jsou její stopy patrné jen nahoře, ve skutečnosti se může vyskytovat i ve spodních vrstvách. Nejčastější příčinou jejího vzniku je příliš časté zalévání vodou nebo výskyt nadměrné vlhkosti v místnosti. Na několik dní proto omezte zálivku a sledujte, co se stane. Pokud plíseň zmizí, zalévejte rostlinu méně často, v opačném případě sáhněte po některém z osvědčených triků.

Jak odstranit plíseň z květináče
Jedním z účinných způsobů, jak se plísně v květináči zbavit, je důkladně substrát vysušit. To provedete tak, že obsah květináče vysypete na plech a vložíte ho do předehřáté trouby na 90 °C na 30 minut. Mezitím je potřeba směs pravidelně míchat, aby se nespálila. Tímto způsobem se zbavíte nejen zárodků plísní, ale i drobných škůdců a jejich larev, které by mohly vaší rostlině uškodit.
Sáhněte po jedlé sodě
Tento univerzální prášek vám kromě práce v kuchyni nebo při úklidu pomůže také s plísní. Stačí smíchat 10 g jedlé sody s 1 litrem vody a přelít do nádoby s rozprašovačem. Hotový přípravek aplikujte na rostlinu po dobu 10 dnů. Prášek lze také jednoduše nanést přímo na postižená místa. V takovém případě rozpusťte 1,5 lžíce jedlé sody v 1 hrnku převařené vody a nastříkejte na plíseň. Během pár dní po ní nezbyde ani památky.
Další způsoby, jak se zbavit plísně v květináči
Ve své kuchyni najdete i další suroviny, které vám budou při boji s plísní užitečnými pomocníky. Skvěle funguje například skořice, již stačí do květináče jednoduše nasypat. Česnek zase nakrájejte na kousky a zapíchněte ho do hlíny. Za pár dní bude plísňový povlak minulostí. Pokud patříte mezi milovníky kávy, pak trochu kávové sedliny smíchejte s horní vrstvou substrátu. Tím mu dodáte potřebné živiny a zamezíte rozmnožování houby.
Kdysi populární telefon, dnes sběratelský poklad. V roce 2007 ho měl každý, dnes za něj pořídíte byt
udalosti247.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď