Do oběhu unikly vzácné dvacetikoruny: Za každou z nich si můžete říct půl milionu korun. Nemáte ji v peněžence zrovna vy?

Vzácným pokladem nemusí být jen sběrateli žádané historické mince a bankovky, ale také současné peníze, které možná právě teď máte u sebe.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Drobným v peněžence lidé nevěnují moc pozornosti, což by se jim mohlo hrubě nevyplatit. Může se totiž stát, že se mezi nimi ukrývá vzácný kousek, díky kterému mohou dost zbohatnout. Do oběhu se totiž čas od času dostanou i mince, po kterých šílí sběratelé. Jsou za ně ochotni zaplatit mnohonásobně víc, než je jejich nominální hodnota. Nedávno se jedna dvacetikoruna vydražila za téměř půl milionu korun.

Unikátních mincí může být v oběhu víc

Opomíjené drobné mohou být opravdovým ternem. Obzvlášť když jde o minci, která je něčím výjimečná. Většinou se jedná vlastně o zmetek s chybnou ražbou, který nějakým způsobem unikl z výroby. V Česku se nedávno znovu objevila v oběhu zvláštní dvacetikoruna, která svému majiteli vydělala balík. Její specifičnost spočívá v tom, že na obou stranách mince je vyražený svatý Václav na koni.

Podle odborníků není vyloučené, že takových dvacetikorun je mezi lidmi víc, takže by byla chyba neprohledat peněženky. „Je to opravdu unikát. Chyboražby se do oběhu vůbec nedostávají. Když vezmeme v potaz, jak je celý proces výroby kontrolovaný, včetně vstupní i výstupní stránky a mezioperačních kontrol, tak je to rarita,“ cituje numismatika a majitele aukčního domu Kendro Milana Holuba televize CNNPrimaNews.

Zmetek se prodal za půl milionu korun

Sběratelé se o tuto vzácnou dvacetikorunu pořádně přetahovali během dubnové dražby. Podle webu TN.cz vyvolávací cena, která byla 127 tisíc korun, dramaticky narůstala. Nakonec se mince prodala za neuvěřitelnou sumu. Přesněji za 19 tisíc eur, což je v přepočtu necelých půl milionu korun. „Nikdy mě nenapadlo drobné peníze nějak prohlížet, ale začnu to dělat,“ svěřila se redakci adbz naše čtenářka Alena K. z Ostravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejde totiž o ojedinělý případ. Vadná dvacetikoruna s vyraženým svatým Václavem na obou stranách, která podle odborníků pochází nejspíš z roku 1993 nebo 2023, se objevila v aukci už loni. Tehdy se vydražila jen za 140 tisíc korun. V Česku jsou podle dat ČeskéNárodníBanky v oběhu zhruba 2,8 miliardy kusů bankovek a mincí, jejichž hodnota je přes 707 miliard korun. Narazit na unikátní kus není nemožné.

Co říkáte na to, za kolik se dvacetikoruna vydražila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články