Pěstování šťavnaté cibule na parapetu. S pomocí plastové lahve získáte nekonečné zásoby přes celou zimu

Váš okenní parapet může posloužit jako skvělé místo pro pěstování čerstvé zeleniny a bylinek. Vyzkoušejte tento jedinečný postup.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud již dlouho sníte o tom, že budete doma pěstovat šťavnatá rajčata, okurky nebo několik druhů aromatických bylinek, ale nemáte žádnou zahradu, máme pro vás dobré zprávy. Jsou to totiž právě okenní parapety, které se nabízí jako vhodné prostředí pro výsadbu malinkaté zahrádky. Níže se můžete podívat na některé postupy, jak dosáhnout toho nejlepšího výsledku a neutratit přitom více peněz, než je potřeba. 

Zahrádka z plastových lahví

Abyste mohli pěstovat u sebe doma bylinky a zeleninu, nepotřebujete mít obrovskou zahradu plnou květináčů a uprostřed ní velký skleník, dávno vám postačí pouze menší prostor na vašich okenních parapetech. Ty se osvědčily jako skvělé místo pro výsadbu mnoha rostlin, a ačkoliv nebude vaše úroda přehnaně velká, dozajista vám postačí pro vlastní potřebu.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jako první možnost se nabízí pěstovat zeleninu nebo bylinky v plastových lahví, které slouží jako květináče. Tento postup je skvělý je v tom, že můžete zároveň recyklovat nepotřebný plast a také maximálně využít svůj okenní prostor. Konstrukce této zahrádky se skládá z plastové láhve, do které přijde veškerá hlína a sazeničky, a větší plastové nádoby, která podpírá celou konstrukci a shromažďuje odpadní vodu. Tato metoda se nejlépe osvědčila u rajčat, ovšem můžete ji použít pro jakoukoliv zeleninu. 

Pěstování cibule je nejlepší začátek

Pěstování cibule je velmi nenáročné a jelikož mohou růst téměř v jakémkoliv typu květináče, budou tím nejlepší startem pro vaší pokojovou zahrádku. Můžete je pěstovat například ve velké plastová láhvi: 

  • Odřízněte horní část láhve a poté do ní udělejte otvory v rovnoměrných rozestupech. 
  • Následně přidejte zeminu a cibule vyskládejte podél povrchu lahve tak, aby směřovaly vrcholem do otvorů. Tudy rostlina pokvete a zároveň sazeničky zabraňují hlíně, aby se vysypala. 
  • Nakonec umístěte několik cibulí na horní vrstvu zeminy a pravidelně váš „květináče“ zalévejte.

Na celý proces se můžete podrobně podívat i zde: 

Zkuste zasadit také mikrozeleninu 

Mikrozeleniny jsou nezralé rostliny, které můžete sklízet nůžkami velmi krátce po jejich vyklíčení. K jejich správnému pěstování budete potřebovat pouze nádobu, trošku zeminy, vodu a samozřejmě správná semínka. Ty ovšem najdete v mnoha obchodech, nebo se dají objednat na internetu. Jako nejlépe se na okenním parapetu osvědčili chia semínka, zelí, brokolice, květák nebo dokonce pohanka. 

Co ve vaší domácnosti pěstujete vy? 

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články