Naučte se, jak snadno pěstovat náročné odrůdy růží | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Množení růží vám půjde snadno s pomocí obyčejné brambory. Během pár dní budete mít na zahradě záplavy nových sazenic

Množení růží vám půjde snadno s pomocí obyčejné brambory. Během pár dní budete mít na zahradě záplavy nových sazenic

Toužíte po zahradě, která bude doslova zaplavená růžovými keři, ale doposud se vám to nepodařilo zrealizovat? S tímto trikem jí dosáhnete docela snadno.

ruze
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rozhodnete-li se na své zahradě pěstovat růže, získáte obrovský výběr jednotlivých druhů – těch je totiž více než sto. Některé z nich se nicméně pěstují hůře než jiné. Pokud se vám stále nedaří růže správně zapěstovat, můžete využít jednoduchý trik, k němuž vám bude stačit obyčejná brambora. Ta totiž poskytne řízku růže potřebné živiny a ochranu, které keř pro svůj zdravý růst potřebuje. Pěstování růží nebylo nikdy snazší.

Zajistěte si bohatou úrodu voňavých růží

Snad každý zahradník a zahradnice touží po krásné zahradě, která bude plná pestrobarevně kvetoucích rostlin. Vybudování „voňavého království“ chce nicméně čas. Pokud na zahradě již nějaké růžové keře máte, můžete je namnožit řízkováním. Jednotlivé řízky růží pak zasadíte společně s jednou celou bramborou. Ta udrží řeznou plochu ve vlhku a zároveň bude růži dodávat živiny potřebné pro růst. Po nějaké době se navíc brambora rozloží a obohatí půdu.

ruze vetsi ker
Zdroj fotografie: Depositphotos

Abyste při své snaze dosáhli optimálních výsledků, připravte si větší bramboru (jednu pro každý jeden řízek růže), která bude na pohmat pevná a bez kazu, například bez hniloby. Dále si připravte asi 20 centimetrů dlouhý řízek růže, který udržujte až do sadby ve vodě. K ruce si vezměte také vrták (či vývrtku na víno), ostré nůžky a gel pro ošetření rostliny po řízkování (například Colnex gel).

Celý postup je velmi snadný, má pouze 4 kroky

Postup zasazení připraveného řízku růže je opravdu velmi jednoduchý. V prvním kroku si upravte připravenou bramboru. Vrtákem či vývrtkou do ní vyvrtejte otvor, který bude o trochu užší, než je stonek připravené růže. Dbejte na to, abyste neprovrtali celou bramboru – díra by měla být hluboká asi do dvou třetin. V dalším kroku seřízněte připravený řízek růže asi 1 centimetr nad jeho koncem. Řez veďte šikmo.

Ve třetím kroku budete aplikovat gel pro ošetření rostlin po řízkování. Ten naneste na uříznutý konec stonku vaší růže. Takto ošetřenou rostlinku zasuňte do vyvrtané díry v bramboře. V posledním kroku zasaďte bramboru do připravené jamky a zasypte ji. Zemina nad bramborou by měla být asi 3 centimetry vysoká. Pokud se chcete podívat na podrobný videonávod, je k dispozici níže. Zkusili jste někdy množit rostliny za pomoci řízkování?

Zdroj: BetterHomesAndGardens