Průběh stavby srubu v 71 minutách: Dva muži si dělali všechno sami od A do Z. Nezastrašil je ani sníh

Pokud jste již někdy snili o tom, že si postavíte svůj vlastní srub, toto video je právě pro vás. Můžete se z něj totiž naučit, jak na to – snadno a rychle.

Rychlá stavba srubu v lese i Zdroj fotografie: iStock
                   

Postavit si svůj vlastní srub je velkým snem mnoha lidí, ale bohužel jen málo z nich se skutečně rozhodne toto dílo realizovat (zejména kvůli nedostatku zkušeností). Toho si však byla velmi dobře vědoma tato parta přátel v čele se zkušeným řemeslníkem, a proto se rozhodli natočit hodinové video, ve kterém postup ukazují přesně krok za krokem. Výstavba trvala přibližně jeden rok, než stavení dosáhlo své finální podoby.

Stavba srubu není nic složitého 

Parta přátel v čele se zkušeným řemeslníkem Kevinem chtěla dokázat každému, že stavba srubu není nic složitého a může to dokázat naprosto každý. Ve videu proto můžete vidět techniku zvanou „butt and pass“, která je vhodná i pro začátečníky s minimálními řemeslnými zkušenostmi – spočívá totiž pouze v překrývání jedné řady kulatiny přes druhou a jejich spojování pomocí zatlučení hrotů. Pokud tedy sníte o svém vlastní srubu již mnoho let, ale nevíte, jak na to, rozhodně neváhejte zhlédnout níže uvedené záběry.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Těžká technika a CNC obráběcí stroje

Jakmile bylo vše připraveno a mladí řemeslníci našli vhodné místo ke stavbě srubu, vrhli se rovnou do práce. Jako podloží prvních čtyř kulatin využili výřezy z borového dřeva a na ty pak začali postupně skládat připravená polena, aby vytvořily systematické rohy budovy. Poté bylo zapotřebí postavit uvnitř také lešení, díky kterému se parta přátel mohla vrhnout do dalších úkolů – pro veškeré konstrukce se rozhodli použít těžké techniky a CNC obráběcí přístroje. 

Kevin se svými přáteli tak začali krok za krokem provádět dokončovací práce – ty spočívaly především v realizaci okenních a dveřních otvorů, výrobě dřevěné podlahy, celkovém úklidu jejich pracoviště, a dokonce postavili také přístřešek vedle srubu. Aby řemeslníci dokončili své dílo, vyplnili ještě ke konci videa prázdná místa v dřevěné konstrukci a utěsnili všechny spoje. Ve výsledku tak získali naprosto krásný srub se vším, co člověk potřebuje ke krátkodobému pobytu v přírodě. Níže se můžete podívat na video a celý proces stavby:

Co jste si kdy postavili pouze svépomocí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Urazil Simonu Krainovou před celým jejím publikem. Ta si to ale nenechala líbit a vyčetla mu, že má čas šířit nenávist
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství