Zákaz potravin, které Češi milují po generace: Už brzy zmizí ze všech pultů
adbz.cz » Hobby » Zákaz potravin, které Češi milují po generace: Už brzy zmizí ze všech pultů, poslední možnost udělat si zásoby

Zákaz potravin, které Češi milují po generace: Už brzy zmizí ze všech pultů, poslední možnost udělat si zásoby

Potravinám majícím uzenou a kouřovou příchuť by mělo odzvonit. Údajně totiž škodí našemu zdraví. Poslední příležitost udělat si zásoby.

bramburky 1
Zdroj fotografie: Pixabay

Kouřovým a uzeným příchutím, které jsou běžnou součástí mnoha produktů od polévek až po hotová jídla a které tolik z nás miluje, má brzy odzvonit. Evropská agentura je totiž označila za potencionálně nebezpečné pro naše zdraví.

Plánuje se zákaz potravin s kouřovou příchutí?

Evropská komise uvažuje o zákazu používání kouřových a uzených aromat, informuje web Kupi. Tyto příchutě totiž nejsou získávány tradičním uzením, ale získávají se pomocí aplikace zkapalněného kouře.

Tyto příchutě se objevují v různorodých potravinách, které běžně kupujeme, konzumujeme a které milujeme. Ať už jsou to polévky, chipsy, brambůrky nebo hotová jídla. Po patnácti letech od prvních varovných poznatků tak hrozí, že bude jejich použití zakázáno.

Jak mohou škodit zdraví?

Pokud jste někdy u televize křoupali uzené brambůrky nebo nějakou jinou dobrotu mající kouřovou příchuť, určitě vás ani nenapadlo zamyslet se nad tím, že by vám tahle pochutina mohla nějakým způsobem škodit.

Přísady vyráběné zkapalněním kouře z páleného dříví mohou podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin vyvolat „poškození genetického materiálu“, varuje web dTest. Tím pádem mohou zvyšovat riziko rozvoje patologií, jako je třeba rakovina.

Kde všude se uzené a kouřové příchutě vyskytují?

Asi každý z nás už někdy ochutnal něco s kouřovou nebo uzenou příchutí. Možná i vy máte svého favorita. Tyto příchutě se objevují v různorodé paletě pochutin. Ať už jde o sýry, brambůrky, instantní polévky, křupky nebo hotová jídla.

bramburky 2

Mají-li potraviny chutné aroma, nejenže nás tak podvědomě nutí sníst toho větší množství, jak píše web ePřehledně, ale zároveň pak máme tendence zapíjet tyhle dobroty sladkým pitím, což je kapitola sama o sobě.

Poslední čas udělat si zásoby?

Milujete brambůrky s kouřovou příchutí? Možná teď máte poslední příležitost, abyste si udělali zásoby, než tento typ potravin z pultů obchodních řetězců zmizí. Podle webu TN zákaz těchto potravin hned neznamená, že všechny výrobky jako mávnutím kouzelného proutku zmizí.

Výrobcům by měl být dán čas, aby mohlo dojít ke změně složení a také k doprodání zásob. To znamená, že oblíbené potraviny s uzenou a kouřovou příchutí tak mohou být na pultech v obchodech ještě měsíce.