Vánoční kaktus pokvete non-stop celé svátky až do Silvestra. Rozhodující je umístění květináče v místnosti

Vánoční kaktus je stále oblíbenější vánoční rostlinou. Pokud ale chcete, aby krásně kvetl během Vánoc, vyplatí se držet se několik základních rad v pěstování.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vánoční kaktus je stále oblíbenější vánoční ozdobou, díky své houževnatosti, rychlému růstu a krásným květům. Své jméno dostal hlavně proto, že kvete v pozdních podzimních měsících a na začátku zimy. Roste celkem rychle a během dvou let může dosáhnout velikosti až 60 centimetrů. Vánočnímu kvetení nebrání ani fakt, že rostlina pochází z tropických krajů.

Jak o vánoční kaktus pečovat?

Na rozdíl od běžných kaktusů, které většinou pochází ze suchých pouští a jsou odolné vůči suchu, tento pochází z tropického deštného pralesa. Potřebuje tedy pravidelný přísun vody, aby mohl růst. Kaktus roste ve formě zploštělých stonkových segmentů a bez listů. Na konci těch stonků se tvoří květy. Čím více stonků bude vánoční kaktus mít, čím více vykvete květů. Tradičně mají květy červenou barvu, může ale vykvést růžově, fialově nebo oranžově. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chcete-li, aby kaktus měl co nejvíce stonků, zavěste jej. Pokud budou stonky viset, budou silnější, s nimi i rostlina. Díky tomu bude mít následně více stonků a nakonec vykvete o to více. Vánoční kaktus preferuje polostín. Přímé sluneční světlo snese pouze v zimních měsících a letní sluníčko může rostlinu spálit. Kaktus by měl mít půdu s pH mezi 5,5 a 6,2. Jinak jej stačí pravidelně zalévat vždy, když půda proschne.

Jak nechat vánoční kaktus vykvést?

V dobrých rukou může kaktus vykvést už za 18 měsíců od zasetí semínka. Květy zůstávají otevřené nejméně po dobu šesti dnů. Následně by rostlina měla pokračovat v kvetení po dobu čtyř až šesti týdnů. Květy jsou barevné, ale nemají žádnou vůni. Nejlepší pro květ je zbavovat kaktus starých květů a umožnit mu tak tvořit nové. Pokud máte vzrostlý kaktus a chcete, aby vykvetl během Vánoc, musíte mu trochu pomoci. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V polovině října omezte zálivku a kaktus zalévejte jednou či dvakrát za dva týdny. Kaktus úplně přestaňte hnojit, udržujte jej v teplotě 10 až 15 stupňů a omezte světlo na šest až osm týdnů. Pokud nemáte možnost umístit kaktus do chladu, omezte světlo ještě více. Jakmile se vytváří poupata, přesuňte rostlinu na světlo a během několika týdnů budete mít svůj vánoční kaktus krásně rozkvetlý.

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články