Poradí si i se špínou na těžko dostupných místech: Pěna ze sody a jaru vyčistí třeba záhyby mezi okny

Když dojde na mytí oken, mnoho hospodyněk se zhrozí. Není divu. Na okenních rámech je totiž nespočet skulinek, v nichž se zabydlují nečistoty a lze se jich zbavit jen těžko.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

I když existuje na mytí oken nespočet přípravků a pomocníků, kteří by měli práci usnadnit, výsledek není dokonalý. Vyleštit sklo je doslova hračka, ale okenní rámy představují mnohem větší problém. To vše kvůli mnoha skulinám a záhybům, které jsou domovem zažrané špíny, plísní, pavučin a odumřelého hmyzu.

Mytí oken je úmorné a odkládáme ho

Po zimním období jsou okna nejvíce špinavá a zaslouží si maximální péči. Je to logické, protože se kvůli mrazivému počasí dlouho nemyla. Zevnitř si skla oken přetřete kdykoliv během roku, ale zvenku je to horší. Jakmile okenní tabule rozevřete, tak vás čeká nemilé překvapení. Okenní rámy jsou zanesené špínou a na tak nedostupných místech, až je vám do breku.

Mějte pod čepicí a vyrobte si účinnou pěnu

Neklesejte na mysli a vyzkoušejte trik, který vám vytrhne trn z paty. Nejlepší na tom je, že vás nebude skoro nic stát a ušetříte tak za předražené chemické čističe. Budete potřebovat jen jedlou sodu, bílý ocet, obyčejný mycí prostředek, vodu, starý zubní kartáček, papírové utěrky, hadřík, lžíci a nůž a láhev s postřikovačem. Tyto věci vás vyjdou doslova na pár korun.

iZdroj fotografie: Pixabay

Postup vás osloví jednoduchostí

Jako první smíchejte vodu s bílým octem a vše pečlivě v lahvi protřepejte, aby se ingredience dokonale promísily. Poté posypte okenní rámy sodou a postříkejte je připravenou směsí. Nyní musíte chvíli vyčkat. Délka čekání se odvíjí od znečištění okenních rámů, proto buďte trpěliví. Okna přeci neumýváte každý den.

Vyhnete se zdlouhavému drhnutí

Jakmile jste si jistí, že pěna začala spolehlivě účinkovat, začněte s čištěním. Na špatně dostupná místa si vezměte starý zubní kartáček, na maličké skulinky klidně vatové tyčinky na čištění uší. Miniaturní mezery zbavíte nečistot pomocí nože, kolem něhož jste ovinuli kousek hadříku. Sami uvidíte, že vše půjde jako po másle, k tomu okenní rámy rozhodně nepoškodíte. Nakonec vše omyjte hadříkem namočeným v běžném mycím prostředku a vyleštěte.

Jaké triky používáte na čištění okenních rámů vy?

Zdroj: TheSpruce
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články