Muškáty promění balkon v kvetoucí ráj. Víme, jak na to | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Muškáty a zase muškáty. Dopřejte jim špetku skořice a budete se pyšnit nejhezčími truhlíky široko daleko

Muškáty a zase muškáty. Dopřejte jim špetku skořice a budete se pyšnit nejhezčími truhlíky široko daleko

Pelargonie jsou jedny z nejoblíbenějších balkonových rostlin. A není divu, vždyť umí potěšit záplavou barev. Základem úspěchu je samozřejmě správné pěstování.

presazovani muskatu
Zdroj fotografie: iStock

Atraktivní a na péči nenáročné muškáty alias pelargonie (Pelargonium) mohou vaši zahradu, balkon nebo okenní parapet zdobit od jara až do podzimu. Bohatá květenství, nepřeberné množství barev a sametové lístky rozzáří každý balkon, terasu nebo dokonce pěstební záhon. Ale aby se jim dobře dařilo, potřebují správnou péči. Máme několik tipů.

Budete mít postaráno o záplavu barev

Ve zdejších klimatických podmínkách pelargonie, které pocházejí z Jižní Afriky, nepřečkají zimu venku. Je nutné, abyste je nechali někde přezimovat. Nejlépe v chladnějším prostoru, kde je teplota kolem 10 stupňů Celsia. Na konci jara pak stačí, abyste z rostlin odstranili odumřelé listy, zkrátili nové i staré výhony na 3 až 4 listy od země a máte hotovo.

Odříznuté výhony nevyhazujte, zasaďte je a budete mít postaráno o budoucí záplavu barev a květů v květináčích nebo na zahradě. Výhony je nutné seříznout, protože pak má rostlina více světla a prostoru pro růst. Muškát můžete také jenom prořezat, tedy odříznout vnitřní výhony a ponechat ty vnější. Nůžky je dobré před použitím omýt v horké vodě, případně dezinfikovat v alkoholu.

Seříznutá místa posypejte skořicí nebo popelem

Zkušení pěstitelé pro dosažení maximálního efektu posypou seříznuté konce skořicí, aktivním uhlím nebo popelem či dokonce alkoholem. Takové ošetření funguje jako dezinfekce řezu. Když rostlina sílí a začíná tvořit nové listy, je vhodné ji přihnojit. Nejlepší jsou dusíkatá hnojiva. Celé léto pak budete mít květináče a truhlíky, jež budou hýřit překrásnými barvami.

pelargonie muskaty rizkovani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Důležitá je ovšem také péče po odkvětu na přelomu léta a podzimu, tedy ve chvíli, kdy udeří první mrazíky, jelikož květy a listy pelargonií uschnou. Nestříhejte je ale hned. Počkejte s tím do února. Během zimy jsou totiž rostliny v klidovém stavu, takže nepotřebují velkou péči. Jednou za dva až tři týdny je střídmě zalijte a také odstraňte případná poupata, protože rostlina se poté díky tomu soustředí na posílení stonků.  

Jaké tipy máte pro pěstování muškátů?

Zdroj: Bhg