Čtyři lidové prostředky na zbavení mravenců a mšic, které opravdu fungují. Nebojte se použít chilli papričky a česnek

Zkušení zahrádkáři vědí, že jakmile se na rostlinách objeví kolonie mšic, je to cesta do pekel. Zbavit se jich můžete moderní chemií, ale lepší jsou přírodní roztoky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud na rostlinách na zahradě nacházíte chuchvalce mšic, měli byste zpozornět. S vysokou pravděpodobností tam máte i kolonie mravenců. Tento hmyz má totiž mezi sebou symbiotický vztah. Mšice roznášejí choroby a sají rostlinám šťávu, takže začnou chřadnout, kroutí se jim listy, usychají a uvadají. Přitom tito škůdci produkují medovici. Ta mravencům chutná, proto mšice v jejich snažení vehementně podporují.

Bez ručního sběru to možná nepůjde

Na úrodě pak dokážou napáchat velké škody. Bojovat s nimi můžete nejrůznějšími insekticidy nebo prostředky z kategorie takzvaných babských rad. Pro úrodu budou lepší než použití moderní chemie. Zkušení zahrádkáři navíc vědí, že léty prověřené lidové recepty dobře fungují. Chemické přípravky sice také, ale jejich vliv na úrodu je přinejmenším sporný.

Nezapomeňte na to, že podomácku vyrobené prostředky nejsou samospasné. Podle zkušených pěstitelů je dobré je kombinovat s ručním sběrem mšic. Tyto potvůrky můžete také zkusit spláchnout z rostlin vodou z hadice. To sice mšice nezahubí, ale může to jejich výskyt omezit. K nejúčinnějším způsobům, jak na mravence a mšice vyzrát ekologicky, patří bylinné čaje a odvary. Víme, jaké recepty babičky připravovaly.

1) Chilli papričky na mšice

Budete potřebovat:

  • 100 gramů čerstvých chilli papriček
  • 11 litrů vody
  • 40 gramů mýdla

Chilli papričky dejte do hrnce, zalijte 1 litrem vody, přiklopte pokličkou a vařte hodinu. Pak je nechte dva dny louhovat. Papričky následně rozmělněte a vše přeceďte. Koncentrát zřeďte v 10 litrech čisté vody. Do roztoku přidejte ještě 40 gramů nastrouhaného mýdla. Promíchejte a nakonec opatrně přelijte do rozprašovače.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Tabákové listy jako insekticid

Budete potřebovat:

  • 200 gramů sušených listů tabáku
  • 10 litrů vody

Tabákové listy nechte louhovat 24 hodin v 5 litrech čisté vody. Druhý den do hrnce s louhovanými listy přilijte dalších 5 litrů vody a přiveďte k varu. Na mírném ohni roztok vařte 2 hodiny. Pak ho odstavte, nechte vychladnout, vyberte listy a přelijte odvar do nádoby vybavené jemným rozstřikovačem.

3) Heřmánek proti mšicím a mravencům

Budete potřebovat

  • 100 gramů sušeného heřmánku
  • 4 litry vody
  • 12 gramů mýdla

Sušený a voňavý heřmánek nechte louhovat 12 hodin v litru vody. Pak do roztoku nastrouhejte na jemném struhadle 12 gramů mýdla na praní. Přilijte do roztoku další 3 litry vody a pořádně ho zamíchejte, aby se mýdlo rozpustilo. Nakonec opět přelijte do nádoby vhodné k postřiku škodlivého hmyzu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Česnek odpudí všechen hmyz

Budete potřebovat:

  • 200 gramů česneku
  • 11 litrů vody

Při přípravě nejjednoduššího roztoku rozmačkejte 200 gramů česneku a zalijte ho jedním litrem vody. Pod pokličkou ho nechte louhovat 4 dny. Sice si na tento roztok počkáte nejdéle, ale je nejúspornější. Nakonec ho totiž zředíte v 10 litrech vody, ale nikoli celou dávku, pouze 250 ml. Dobře promíchejte a vyrazte s ním na mšice.

Co v boji s mšicemi na zahradě používáte?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články