7 užitečných postupů pro hospodyňky, které tráví až moc času úklidem
adbz.cz » Hobby » Jak zrychlit úklid: Stačí trochu pozměnit systém a dlouhé hodiny jím strávené budou minulostí

Jak zrychlit úklid: Stačí trochu pozměnit systém a dlouhé hodiny jím strávené budou minulostí

Pokud i vy ve své domácnosti často uklízíte, tyto užitečné rady vám pomohou usnadnit práci a mít hotovo mnohem rychleji. Stačí udělat několik malých změn.

uklid lednice madla
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pravděpodobně každý žena chce mít ve své domácnosti pořádek, a proto často tráví téměř všechen svůj čas úklidem, a to ať už o prázdninách, nebo když čeká návštěvu. Abyste si však tento nepříjemný proces usnadnili, můžete vyzkoušet několik užitečných triků, které vám pomohou zvládnout jednotlivé úkoly mnohem rychleji, a to až o polovinu času. Níže jsme pro vás připravili 7 nejlepších z nich – stačí jim dát šanci a váš domov bude opět zářit. 

1) Čistěte shora dolů a zleva doprava

Jakmile se příště vrhnete do úklidu, začněte nejprve od horních pater a pak postupujte směrem dolů. Není totiž dobré nejprve vyčistit podlahy a pak začít utírat prach z polic – v takovém případě totiž mohou malé kousky žmolků začít padat dolů, takže to bude ve výsledku vypadat, jako byste vůbec neuklízeli. 

2) Vysavač, který za vás vysaje a vytře 

Prostory, zejména podlahy, kde se často pohybujete, byste měli pravidelně dezinfikovat (alespoň jednou týdně). Ty je dobré vytírat nebo si pro jejich čištění zakoupit elektrický vysavač, který za vás udělá veškerou práci – pokud se jedná o komplexní stroj, měl by dokázat vytřít všechny prostory rychle, účinně a zcela do sucha. 

roboticky vysavac zaslona
Zdroj fotografie: iStock

3) Odstranění skvrn citronovou šťávou

Kyselina obsažená v citronové šťávě skvěle odstraňuje skvrny od vodního kamene a poradí si také se rzí. Stačí rozkrojit toto kyselé ovoce na polovinu, jednou vydrhnout čištěný povrch (nechte šťávu působit alespoň 10 minut) a poté vše otřít vlhkou houbou. Tato metoda však neplatí pro dřevěný nábytek, protože by jej kyselina mohla bohužel poškodit.

4) Čistota a pořádek v domácnosti 

Je zbytečné mít neustále lesklé povrchy, vyčištěné všechny dekorace, toalety, podlahy, koberce a další – nemusíte to proto přehánět a drhnout všechny povrchy domácnosti vždy, když vás to napadne. Naopak byste však neměli nechávat na zemi své oblečení, čisté nádobí ve dřezu nebo dokonce zašpiněnou kuchyňskou linku. To může vést nejen k nepříjemnému zápachu, ale také si toho velmi snadno všimne každý váš host. 

5) Uklízejte trochu každý den 

Není snadné naplánovat si čas na všechno, ale pokud jde o úklid domácnosti, můžete se o to alespoň pokusit. Nejlepším způsobem je rozdělit si dny a zapsat si, kolik času během každého z nich máte (a na co). Abyste však udrželi své zázemí v co nejlepším stavu, stačí vám denně uklízet po dobu 30 minut – během týdne tak uděláte vše potřebné a o víkendu již nebudete muset na úklid myslet. 

uklizeni sporaku hadr
Zdroj fotografie: Depositphotos

6) Dejte pryč vše, co nepotřebujete.

Ať už máte doma jakkoli velký úložný prostor, neměli byste zbytečně skladovat věci, které již dávno nepotřebujete (zejména staré talíře, obrazy a další dekorace či jiné pomůcky). Nejlépe uděláte, když provedete každým rokem jednu velkou čistku své domácnosti a uspořádáte si naprosto všechny věci, od oblečení až k nabíječkám. 

7) Čistěte mikrovlnnou troubu

Mikrovlnnou troubu je třeba čistit po každém použití, protože se na jejím povrchu velmi rychle usazují mastné nečistoty, které přitahují bakterie. Nejlepším způsobem čištění je nalít vodu a 2 až 3 polévkové lžíce octa do misky, tu poté vložit do mikrovlnné trouby, přístroj zapnout a nechat jej několik minut působit, aby pára všechny nečistoty rozpustila. Nakonec spotřebič otřete čistou vlhkou houbou.