Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Zjistěte, na co se zaměřit při výběru živého vánočního stromečku, a jak o něj správně pečovat, aby mohl být co nejdéle dokonalou ozdobou.
Většina lidí dává stále přednost živému řezanému stromku před tím umělým. Přestože každý rok musí věnovat čas, energii i peníze k jeho pořízení, ozdobení a udržení v co nejlepším stavu. Naštěstí podle webu iReceptář vám s péčí o něj pomohou jednoduché kroky, které jej udrží naživu a ve skvělé kondici opravdu dlouho. Důležitou roli hraje okolní teplota a výměna vody.
Podle čeho vybrat stromek
Abyste při výběru stromku měli jistotu, že nesáhnete vedle, zaměřte se především na barvu jehličí. Pokud se vám zdá být vybledlé, nejspíš je strom na prodejním místě už nějakou dobu. Vyzkoušet můžete také jednoduchý test, o němž jsme psali v dřívějším článku na adbz. Ten spočívá v tom, že kousek větvičky ohnete. Pokud zapruží, stromek je čerstvý a dlouho vydrží. Když naopak praskne, jedná se o skoro uschlý kousek.
Tímto krokem zajistíte, že bude jeho kmen mnohem lépe přijímat vodu z nádobky ve stojanu nebo kyblíku. Využijte služeb prodejců vánočních stromků nebo sami doma ze spodní části kmenu uřízněte plát o tloušťce 2–3 cm a zbavte kmen kůry. Díky tomuto kroku dojde k uvolnění kapilár a lepšímu zavodnění celého stromku. Tento jednoduchý krok zajistí, že vám vydrží mnohem déle.
Stromek nejdříve aklimatizujte
Ať už se rozhodnete nazdobit stromeček v den jeho koupě, jako to děláme my, nebo jej napřed na pár dní uložíte do sklepa či do garáže, měli byste jej nechat při přesunu dovnitř aklimatizovat, jak je doporučováno v předchozím příspěvku na adbz. Vyhnete se tím teplotnímu šoku a předejdete předčasnému padání jehličí. Před přesunem jej proto na pár hodin umístěte do nevytápěné místnosti a teprve poté jej postavte na vybrané místo.
Vyměňujte pravidelně vodu
Nezapomeňte, že stromky potřebují mnohem více vody než jiné rostliny. Některé mohou spotřebovat až půl litru denně. Každý den proto její množství kontrolujte a doplňujte podle jeho potřeby. Snížíte tím riziko opadávání jehličí i ztrátu jeho svěžího vzhledu. Podle webu ZahradnickáKuchařka je vhodné zvlhčit i jeho jehličí, což potvrzuje i naše čtenářka Barbara P. z Jihlavy: „Aby měl stromek dost vody a vlhkosti, rozprašovačem postříkám i jeho větve. Díky tomu je krásný po celé svátky.“