Miliony Čechů se nevyhnou mastné pokutě za odpad. Týká se to i vás?
adbz.cz » Hobby » Češi musí v roce 2024 zaplatit poplatek za odpad. Kdo zapomene a neudělá to, ten vyfasuje astronomickou pokutu

Češi musí v roce 2024 zaplatit poplatek za odpad. Kdo zapomene a neudělá to, ten vyfasuje astronomickou pokutu

Pokud nezaplatíte poplatek za komunální odpad, můžete se dostat do velkých problémů. Částka se však oproti loňskému roku nezvýšila.

Popelnice na tříděný odpad
Zdroj fotografie: Uživatel ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA

Stejně jako každý rok připadá Čechům povinnost zaplatit poplatek za komunální odpad. Ten se od minulého roku naštěstí nijak nezvýšil a stále bude dosahovat výše 720 Kč na osobu. Je ovšem nutné, abyste ho zaplatili do konce května, jinak vás mohou čekat vysoké pokuty a další problémy. Způsobů, jakými můžete obci částku zaslat, je dle webu KomunalniEkologie ovšem hned několik, takže by neměl mít problém žádný občan. 

Roční sazba stejná jako vloni  

Poplatek za komunální odpad ve výši 720 Kč (na osobu) je třeba zaplatit nejpozději do 31. května. V případě, že ho chcete uhradit za více poplatníků, musíte na to jít krok po kroku a částku za každého poslat samostatně na jejich variabilní symbol. Peníze přitom můžete uhradit hned několika způsoby, a to na pokladně Městského úřadu příslušného města, kde lze platit kartou i hotově, bankovním převodem nebo také pomocí složenky. 

Jak také uvádí server Varnsdorf, poplatník je vždy povinen podat správci poplatku ohlášení do 30 dnů od vzniku poplatkové povinnosti. Ve stejné době je poté nutné oznámit jakékoli osvobození nebo úlevu od poplatků za komunální odpad. Problém může nastat akorát v momentě, kdy částku do 31. května nezaplatíte a budete se jí snažit vyhýbat. V takovém případě vám může být udělena velká pokuta, kterou vyměřuje obecní úřad.

odpadkovy kos doma
Zdroj fotografie: Depositphotos
Kdo nezaplatí poplatek za komunální odpad, tomu hrozí vysoké pokuty.

Přijít může i exekutor 

Pokud byste však nespěchali ani s placením pokuty, správce poplatku může zvýšit jeho výši až na trojnásobek jeho původní výše. Tento nedoplatek běžně řeší obecní úřad, ovšem ujmout se ho může i soudní exekutor. V takovém případě by se však výše poplatku mohla vyšplhat podstatně výše s tím, že vám mohou hrozit další tučné pokuty. Na webu adbz jsme také psali o pokutách, které vám hrozí, pokud na své zahradě pěstujete vlastní rostliny.