Zahrádkáři, pozor. Stát si došlápne na ty, kteří si na zahradě pěstují vlastní rostliny. Statisícům Čechů hrozí pokuta 30 000 Kč

Některé rostliny není na území České republiky stále umožněno pěstovat. Pokud je u vás najde policie, hrozí vám vysoké pokuty.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Zahradničení patří mezi nejoblíbenější činnosti Čechů. Mnozí si však stále neuvědomují, že na svých zahrádkách nemohou mít vše, co si zamanout – dokonce existuje možnost, že za pěstování některých druhů rostlin můžete být potrestáni vysokou pokutou nebo být omezeni na svobodě. Pozor byste si dle serveru CeskeStavby měli dát zejména před netechnickým konopím nebo množením a prodejem šlechtěných kultivarů. 

Na konopí raději zapomeňte 

Ačkoli se pravidla pro pěstování konopí v současné době v mnoha zemích mění, Česká republika si s nimi stále dává načas. Přesto však můžete v některých obchodech zakoupit tzv. CBD produkty, které pochází z technického konopí a na rozdíl od běžné marihuany neobsahují THC (zakázaná látka). Lze tedy říci, že tato činnost je zároveň legální i nelegální, a pokud by rostlinu u vás na zahradě našla policie, hrozí vám problémy. 

V případě, že se na vašem pozemku nachází 5 a méně samičích rostlin netechnického konopí (běžně známých pod názvem marihuana), jedná se o přestupek, který budete muset řešit ve správním řízení. V nejhorším případě vám pak dle zákona § 36 odst. 1 písm. x) zákona č. 167/1998 Sb. hrozí pokuta ve výši 15 000 Kč a strážníci vám veškerou úrodu zabaví. Raději se proto pěstování konopí vyhýbejte nebo se informujte o všech potřebných zásadách.

Rozmarýn v květináči iZdroj fotografie: Pixabay
Pěstování některých rostlin vás může stát vysoké pokuty.

Množení a prodej šlechtěných kultivarů

Pozor byste si měli dát i na pěstování rostlin z řízků za účelem jejich prodeje. Zejména nezákonný prodej hortenzií vás může přijít na pokutu ve výši 30 tisíc korun, pokud skutečnost zjistí a posléze bude řešit pěstitel, který váš konkrétní kultivar vyšlechtil. Často se navíc jedná o velké společnosti, které mají výhradní právo prodávat své rostliny, a pokud vám nedají souhlas, jednoduše porušujete zákon. Na webu adbz jsme také psali, jak doma pěstovat hlívy

Co si o těchto trestech myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články