Malý otvor ve visacím zámku má nečekanou skrytou funkci
adbz.cz » Hobby » Skrytá funkce malého otvoru ve visacím zámku: Nebýt malé dírky, po čase by byl úplně k ničemu

Skrytá funkce malého otvoru ve visacím zámku: Nebýt malé dírky, po čase by byl úplně k ničemu

Každý visací zámek má nad klíčovou dírkou malinký otvor. Jeho funkce je však natolik důležitá, že pokud by tam nebyl, pravděpodobně byste se nedostali domů.

dirka visaci zamek
Zdroj fotografie: Shillings / Creative Commons / CC BY

I tak obyčejný předmět, jako je malý visací zámek, může skrývat tajné funkce. Mnoho lidí ho používá naprosto každý den. Většinou si však nikdo neuvědomuje, že drobné detaily zámku, kterých si pravděpodobně nikdy člověk nevšimne, jej mohou ochránit před nepříjemnými problémy. Jedná se totiž o důležitého pomocníka, jenž zajišťuje správné zabezpečení vaší domácnosti a možný vchod do ní. 

Visací zámky a jejich funkce v domácnosti

Visací zámky dávají lidé na místa, kde chtějí zamezit přístup ostatním. Například tak účinně zabezpečují své soukromé zahrady, pozemky, sklepy, ale také truhly, skříně nebo další tajné předměty, které jsou pro ně důležité. Mechanismus těchto výrobků byl vynalezen již ve středověku, přičemž postupem času se dočkal mnoha různých modifikací. Všechny druhy jsou proto dnes vyráběny ze stále odolnějších materiálů, dodávají se v různých velikostech i barvách a lze je otevírat různými způsoby (nejen klíčem).

Každý visací zámek má však také jednu skrytou funkci. Nad klíčovou dírkou na něm většinou najdete menší otvor, u kterého jen málokdo zná pravou funkci. Právě díky němu se však můžete dostat bezpečně do svého domova a správně ho zabezpečit před zloději či jinými nezvanými hosty. Ačkoliv se může zdát, že je to nepatrná vzhledová nebo výrobní chyba, opravdu se jedná o důležitou součást celého produktu, jež zastává velmi důležitou funkci. 

K čemu slouží otvor v zámku?

Nejedná se o nehodu ani o výrobní chybu. Malinký otvor ve visacím zámku má velmi důležitou funkci, a proto ho zde výrobci umístili zcela záměrně – právě díky němu je kvalita a účinnost zabezpečení mnohem vyšší. Je totiž určen k odtoku vody, díky čemuž chrání mechanismus odemykání a zamykání před tvorbou koroze. To je velmi užitečné při používání visacího zámku venku, kde je vystaven všem druhům srážek a vysoké vlhkosti. 

visaci zamek vrata
Zdroj fotografie: Depositphotos

Co by se stalo, kdyby malinký otvor v zámku nebyl?

Jelikož tato malá dírka zajišťuje odtok vody z visacího zámku, pokud by tam nebyla, rez by poškodila otevírací a zamykací mechanismus, což by bylo pro vás velmi problematické. Právě díky ní mohou všechny tekutiny vytéct ihned ven, a to bez jakékoliv další pomoci. Kromě toho se tímto otvorem také přivádí olej k promazávání zámku, který zajišťuje jeho dlouhodobou účinnost – to se však musí provádět systematicky a nejlépe pod dohledem odborníka. 

Je samozřejmě důležité zmínit, že byste na občasné promazávání visacího zámku neměli zapomínat, neboť můžete mít po čase problém. Pokud ho tedy používáte již několik let, zajděte si ke specialistovi, který vám pomůže mechanismus renovovat. Naštěstí se jedná o poměrně jednoduchou záležitost, takže se o váš výrobek nemusíte bát. Pokud si budete vybírat visací zámek v obchodě, rozhodně nejprve zkontrolujte, zda mu nechybí malý otvor nad klíčovou dírkou.