Korejská metoda péče o orchideje: Potřeba je jen ocet, vaječné skořápky a voda

Často se může stát, že orchidej i přes dobrou péči skomírá. Zkuste aplikovat korejskou metodu hnojení, která se skládá pouze ze 3 částí.

i Zdroj fotografie: David Hawgood / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje bezesporu patří mezi pokojové rostliny, jež rozzáří každý parapet, jídelní stůl i stolek, stejně tak ale i například kancelář či venkovní prostor. Díky velké nabídce druhů jsou orchideje oblíbené i jako krásný dárek, který dlouho vydrží. Starost o ně ale nepatří mezi nejjednodušší. Tyto vrtkavé krásky vyžadují poměrně hodně péče, aby opravdu krásně kvetly a byly zdravé. Korejská metoda jim ale velmi prospívá. Pokud tedy vaše orchidej zrovna v kvetení stávkuje či chřadne, zkuste tuto jednoduchou vzpruhu.

Orchidej vyžaduje specifické podmínky pro dobrý růst

Umístění orchideje hraje opravdu velkou roli. Vzhledem k tomu, že pochází z deštného pralesa, jsou orchideje velmi závislé na vlhkosti vzduchu, která by měla být až 50%. Této hodnoty se ovšem v běžné domácnosti jen velmi obtížně dosahuje, proto je nutné rostlinu rosit pomocí rozprašovače, aby byl vzduch okolo ní dostatečně zvlhčený. K dostatečné vlhkosti nicméně napomáhají také speciální obaly na orchideje, které díky svému specifickému tvaru poskytují optimální vlhkost po dlouhou dobu.

Přestože milují světlo a ke kvalitnímu růstu ho potřebují opravdu více než dost, přímé sluneční paprsky jim rozhodně nesvědčí. Důležitá je také půda, ve které rostou. Orchideje preferují dobře propustnou půdu a kyselejší prostředí s hodnotou pH 5,5–6,5. Správně zvolená kyselost či zásaditost půdy je nezbytná pro dobrý růst rostliny. Velmi dobře je to vidět například u hortenzií, kdy malou úpravou pH změníte barvu z růžové na modrou.

Korejská metoda vzpruží každou orchidej

Dostatek živin je zcela zásadní snad pro každou rostlinu a nejinak je tomu i v případě orchidejí. Velmi zajímavá je pak korejská metoda, ke které potřebujete pouze 3 komponenty. Díky tomuto hnojivu pak pokvete skoro po celý rok a celkově bude rostlina zdravá a dobře rostoucí. Připravte si 2 vaječné skořápky a rozmixujte je na jemný prášek, smíchejte ho se lžící octa a malým množstvím vody. Vše dobře promíchejte a nechte odstát po dobu 30 minut.

Prázdné vaječné skořápky iZdroj fotografie: Uživatel Phin Thinh Co / Creative Commons / CC BY-SA
Vaječné skořápky jako výživa pro orchidej

Následně směs přeceďte přes gázu či čisté plátno. Bohatě postačí i utěrka. Nařeďte vodou a použijte jako zálivku. Směs lze ale kromě zálivky využít i dalším způsobem. Jednou až dvakrát do měsíce směsí potřete i listy. Brzy uvidíte, že orchidej ožije a začne nasazovat nové květy.

Vaječné skořápky rozhodně nepatří do koše

Vaječné skořápky jsou bohatým zdrojem vápníku, draslíku, křemíku, hořčíku a bílkovin. Správný zahrádkář dobře ví, že vaječné skořápky je škoda vyhazovat, jako hnojivo jsou totiž nedocenitelné a jsou ideální pro hnojení růží, rajčat, okurek, fazolí, levandule, rozmarýnu a mnoha dalších rostlin a plodin. Kromě správné výživy ale odrazují škůdce a stimulují růst.

Jak hnojíte orchidej vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články