Hnijící orchidej zachráníte černým čajem. Bude se jí dařit víc než kdy dřív
adbz.cz » Hobby » Hnijící orchidej zachrání přesazení a lázeň v černém čaji

Hnijící orchidej zachrání přesazení a lázeň v černém čaji

Pěstování orchidejí rozhodně není jednoduché a bez správných podmínek se jim dařit nebude. Vyvarujte se častých chyb a zjistěte, jak je oživit.

Bohatě kvetoucí orchideje na parapetu
Zdroj fotografie: Piqsels

Exotické orchideje se těší velké oblibě. Jsou velmi dekorativní a dokážou svými zajímavě tvarovanými květy ozvláštnit i jinak všední prostor, ať už doma, nebo například v místě výkonu práce. Takovou službu ale prokáže pouze prosperující a na první pohled zdravě vypadající rostlina. I přes veškerou poskytnutou péči se ale často stává, že orchidej zničehonic začne chřadnout. Co za tím stojí a jak květinu oživit?

Bez správných podmínek se orchideji dařit nebude

Tato rostlina je velmi choulostivá a vyloženě vyžaduje podmínky co nejpřesnější svému přirozenému prostředí, kterým je deštný prales. V prvé řadě je nutné se zamyslet nad výběrem stanoviště. Orchideji rozhodně nesvědčí průvan a časté změny teplot. Preferuje stálou a poměrně vysokou teplotu okolo 20 °C, nicméně v některých případech jí změna teploty neuškodí. K dobrému růstu vyberte světlé místo bez přímého slunečního záření a mimo radiátor.

Asi nejvýznamnější proměnnou je ovšem vlhkost. Vzhledem k původu jsou orchideje závislé na vysoké vlhkosti vzduchu. V ideálním případě vyžadují 50% vlhkost, snesou ale i 80 %, což je v našich podmínkách naprosto nereálné. Zvlhčování vzduchu pomocí rozprašovače, případně umístění zvlhčovače do blízkosti rostliny není na škodu.

Bílá bohatě kvetoucí orchidej u okna
Zdroj fotografie: Piqsels
Orchideji se daří na světlém místě bez přímého slunce

Se zaléváním buďte opatrní

Orchideje velmi špatně snáší jak sucho, tak i přemokření půdy, jež vede k uhnívání kořenů a vzniku plísní. Vyžadují velmi dobře propustný substrát, který si můžete sami namíchat za použití kůry, kokosového vlákna a keramzitu. Tyto 3 složky velmi dobře drží vlhkost. Zálivku volte vydatnou, ale ne příliš častou. Voda na zalévání musí být odstátá, nebo ideálně dešťová. V zimním období postačí zalévat je jednou týdně, v létě každých pár dní.

Zachránit se dá i chřadnoucí rostlina

Ztráta květů, nové v nedohlednu, žloutnoucí listy a chatrný vzhled? Vše se dá zachránit znovunastolením rovnováhy. Na vině je nejspíš přemokření rostliny. Orchidej vyjměte z obalu a nechte veškerou přebytečnou vodu odtéct. Zvláštní pozornost věnujte kořenům. Je-li na nich plíseň nebo hnijí, zastřihněte je vydezinfikovanými nůžkami. Místa poté zasypte skořicí, případně zakápněte dezinfekcí. Orchidej je vhodné stříhat pravidelně.

Uhnívající kořeny orchideje
Zdroj fotografie: Scot Nelson / Creative Commons / CC0
Přemokření substrátu vede k uhnívání kořenů

Je vhodné rostlinu přesadit do nového substrátu. Koupit můžete speciální směs v zahradnictví či v hobby marketu, případně si udělat svou doma. Na dno skleněné nádoby dejte vrstvu keramzitu, umístěte rostlinu a kořeny zakryjte mechem, kůrou a perlitem. Orchidej zalévejte s opatrností, aby voda stekla na dno květináče a vlhkost se postupně uvolňovala.

Čajová lázeň udělá orchideji dobře

Aby se rostlina zásobila živinami, připravte jí hnojivo z čaje. Vroucí vodou zalijte šálek s černým čajem a nechte vychladnout. Nálev můžete použít jako část zálivky, případně postřik. Nejenže regeneruje postižené kořeny, podporuje ale také tvorbu nových výhonů a květů. Orchidej se tak probudí k životu a začne se jí opět dařit.