Omývání masa před jeho přípravou nemusí být nejlepší nápad. Bakterie se tak rozšíří téměř po celé kuchyni
Mytí syrového masa před jeho přípravou nemusí být vždy nejlepším nápadem. Nebezpečné bakterie se totiž v takovém případě mohou rozšířit po vaší domácnosti.
Pokud si rádi připravujete maso, pravděpodobně jej před vařením omýváte teplou či studenou vodou. To však nemusí být nejlepší nápad, neboť v takovém případě může snadno dojít k přenesení nebezpečných bakterií z jeho povrchu do vaší domácnosti a na další potraviny, které jsou v blízkosti. Mnohem lépe proto uděláte, když se tomuto návyku budete vyhýbat a raději maso rovnou použijete, jak doporučuje také americké ministerstvo zemědělství.
Mytí masa v kuchyni není dobrý nápad
Většina lidí syrové maso, zejména pak drůbeží, před jeho přípravou omývá studenou či teplou vodou – někteří jej myjí dlouho pod tekoucí vodou, jiní ho pouze opláchnou a další ho namočí na několik minut do hrnce s vodou. V každém případě se však jedná o poměrně nebezpečný krok, který může ohrozit vaše zdraví (a nepomůže vám ani použití octa nebo citronové šťávy). Maso totiž zasyrova často obsahuje nebezpečné bakterie, které se mohou rozšířit po domácnosti a usadit se na jiných potravinách, nádobí nebo povrchu.
Ačkoliv omývání masa provádí mnozí lidé za účelem odstranění nečistot, slizu, tuku nebo krve, tyto věci za vás dělají již komerční společnosti, které jej prodávají – není proto nutné, abyste to dělali sami. Pro svou vlastní bezpečnost byste se proto neměli snažit syrové maso nijak čistit, neboť k tomu dochází při jeho zpracování. Samozřejmě je také důležité zmínit, že pokud to i přesto budete dělat, nikdy byste neměli používat za tímto účelem žádné mýdlo ani saponát, které by jej mohly kontaminovat chemickými látkami.
Hrozí nebezpečná otrava jídlem
Někteří lidé myjí nebo oplachují syrové maso, protože to bylo zvykem v jejich rodině a nechtějí s tím již přestat. Podle nedávných výzkumů však skutečně vyšlo najevo, že tento návyk výrazně zvyšuje riziko nebezpečné kontaminace v kuchyni, která může způsobit znehodnocení potravin a následně také různá onemocnění, jako je například salmonelóza nebo otrava jídlem – riziko je obzvláště vysoké, pokud po opláchnutí masa pracovní plochu v kuchyni neumyjete a budete na ní zpracovávat další potraviny.
Pokud tedy budete maso i přes tato rizika nadále mýt, pokuste se alespoň po dokončení procesu vždy dezinfikovat a řádně vyčistit místo v kuchyni, kde jste to dělali. Kromě toho v důsledku vaření při správné teplotě (ať už jde o smažení, grilování nebo pečení) dochází ke zničení veškerých nebezpečných zárodků, takže jeho mytí pro vaši bezpečnost skutečně není nutné. Je ovšem důležité brát na vědomí, jaké teploty jsou žádoucí pro jednotlivé druhy masa:
- Veškeré syrové hovězí, vepřové, jehněčí a telecí maso by mělo být tepelně upraveno na vnitřní teplotu nejméně 62,7 °C. V zájmu bezpečnosti a kvality nechte maso před krájením nebo konzumací alespoň tři minuty odpočívat.
- Mleté maso je bezpečné konzumovat po zpracování při teplotě 71,1 °C. Ujistit se můžete například pomocí potravinářského teploměru, který stačí zasunout do boku masových placiček, dokud nedosáhne středu (abyste získali přesný údaj).
- Drůbeží výrobky, včetně celého, krájeného nebo mletého kuřecího či krůtího masa, lze konzumovat po zpracování při teplotě 73,8 °C.
- Ryby a mořské plody by se měly připravovat při teplotě 62,7 °C.