Komunita zahrádkářů se v Česku každým rokem rozšiřuje, ovšem jen málokdo dbá na všechna pravidla, která udává zákon č. 86/2002 o ochraně ovzduší. Právě v něm jsou stanoveny určité povinnosti, jejichž nedodržení může skončit tučnou pokutou. Například za vypalování trávy či rostlin budete muset platit až půl milionu korun. Do problémů se mimo jiné dostanete i v případě, že se o svůj venkovní prostor nebudete starat.
Rozdělávání ohně na zahradě může skončit obrovskou pokutou
Mnoho českých zahrádkářů občas zapomíná na likvidaci odpadu. A když už se rozhodnou dát svůj pozemek konečně do pořádku, chtějí to udělat co nejrychleji. V takovém případě se nabízí zejména jeho pálení. To je však během některých ročních období přísně zakázáno a zároveň musí být prováděno za dodržení určitých pravidel. Například není možné pálit mokrou trávu, a pokud byste se toho dopustili, schytáte pokutu až 150 000 Kč.
Odhalte tajemství této inovativní metody a vypěstujte si velkou úrodu i na malém prostoru. Nenechte se limitovat množstvím místa na vaší zah…
více
Velký pozor byste si pak měli dávat před vypalováním trávy a dalších porostů. Obzvláště v těchto vedrech varuje Hasičský záchranný sbor České republiky před možnými riziky požáru. Stačí totiž pár vteřin nepozornosti a může chytnout celá okolní louka a další vyschlé prostředí. Pokud byste se něčeho takového dopustili, připravte se na zaplacení pokuty až 500 000 Kč. Skutečnou výši částky určí úředníci během soudního řízení.
Snažte se také nezapomínat na pravidelnou údržbu zahrady. Nechcete přeci, aby vypadala zašle a kolemjdoucí si z toho dělali srandu. Navíc pokud by vaše keře či jiné rostliny přesahovaly k sousedům a způsobovaly nepořádek, může to také skončit pokutou. Ještě hůř byste mohli skončit v případě, že bude váš pozemek zapáchat. Na webu adbz jsme také již dříve psali, jak si na zahradě svépomocí vybudovat kamennou cestičku.