Jak na zahradě snadno postavit krásnou cestičku | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vytvořte si kamennou cestičku svépomocí a prakticky bez nákladů. Vaše zahrada bude vypadat velkolepě

Vytvořte si kamennou cestičku svépomocí a prakticky bez nákladů. Vaše zahrada bude vypadat velkolepě

Krásné cestičky a uličky lemované přírodním kamenem jsou výborným doplňkem každé zelené zahrady. Přečtěte si jak na to a dejte se do práce.

zahradni cesta folie
Zdroj fotografie: S vědomím Norman A. Plate

Se zapojením trochy kreativity můžete vytvořit opravdu mistrovská díla, různé vzory nebo dokonce obrázky. Nezanedbatelným bonusem takového postupu je jeho ekonomičnost. Tyto cestičky si totiž můžete vyrobit vlastníma rukama a s minimem nákladů, tedy materiálu. Výsledek je přitom kolikrát ohromující, a navíc velmi snadno udržitelný. Cestičky vydrží sníh i déšť a jejich případná údržba je také velmi nenáročná.

Co budete na cestičku potřebovat?

Cestičky tohoto typu můžete obvykle vytvořit ze zbytkových surovin, kterých budete mít nejspíše průběžně na zahradě dostatek. Stavba tohoto projektu bude vyžadovat rozbitý kámen, desky, písek, žulovou drť či písek a krajinnou látku. Toto všechno zpracujete bez problémů pomocí hrábí, lopaty a hadice s vodou. V zásadě běžné zahradní náčiní, není tedy potřeba kupovat, nebo si půjčovat něco zvláštního či těžšího.

Fáze první, místo

V první řadě důkladně vyčistěte místo, kudy budoucí cesta povede, především od plevele. Konkrétní tvar vyrobte z desek, které si případně upravte. Dovnitř položte speciální geotextilii a upevněte ji pod boky desek, aby opravdu držela.

Fáze druhá, sypání

Dovnitř nasypte vrstvu písku a vyrovnejte ji zahradními hráběmi. Pokud máte chatu nebo dům v deštivé oblasti, je obecně lepší nasypat nejdříve vrstvu štěrku.

zahradni cesta hrabani
Zdroj fotografie: S vědomím Norman A. Plate

Fáze třetí, vlhčení

Smontujte zahradní hadici a dejte na ni víceúčelovou pistoli. Budete potřebovat vodu, ale jen coby rozprašovač, nikoli silný proud. Rozprašovačem pak navlhčete vsypaný písek.

Fáze čtvrtá, udupání

Plochou stranou lopaty udělejte z písku kompaktní vrstvu. Můžete použít i „dusadlo“, buď přímo s násadou, nebo například vyrobené z velkého polena. Cílem je dosáhnout uhlazeného povrchu.

Fáze pátá, rozbité kameny

Cestu vyložte rozbitými kameny a pevně je zatlačte do písku. V závislosti na tvaru a vašich možnostech úprav jednotlivých kusů se asi nevyhnete dalším úpravám obou vrstev.

zahradni cesa vypln
Zdroj fotografie: S vědomím Norman A. Plate

Fáze šestá, vyplnění mezer drtí

Mezi usazené kameny nasypte štěrk nebo připravenou žulovou drť. Ať na cestičku několikrát naprší nebo nasněží, veškeré složky se více propojí a i vzájemně upevní.

Co všechno jste si na svojí zahradě sami postavili?

Zdroj: Bhg