Oblečení vyjadřuje osobitý styl, aktuální náladu a rozpoložení. Už ráno při výběru oděvu se člověk obléká nejen podle druhu vykonávané práce, ale právě i dle svého psychického naladění, které určuje barevné tóny tohoto dne. Barvy velmi ovlivňují lidskou psychiku, ať už oblečení vnímáte jako každodenní rutinu, nebo se rádi krášlíte novými kousky. Každopádně jednu věc mají všechny tkaniny společnou. Častým nošením, užíváním, a především praním barvy látek postupně vyblednou, zežloutnou či jinak změní odstín. Tomu je ale konec.
Nyní už bude oblečení stále jen zářivé
Nejen časté nošení a praní, či snad nízká gramáž, kvalita látek a používaných barviv, ale také způsob praní zhoršuje v průběhu let stav samotné látky. A to konkrétně nedostatečné máchání. Při volbě programu praní si proto dejte opravdu záležet. Máchání je asi nejdůležitější fází celého pracího cyklu. Pokud není dostatečné, zbytky pracího prostředku ulpí mezi vlákny a oblečení pak rychle ztrácí původní vzhled a barvy se znehodnocují. Na místě je pak také pořízení kvalitního pracího gelu a aviváže.
Určitě už jste někdy měli pocit, že pokaždé, když něco děláte, musíte se zákonitě umazat a na vašem oblečení pak zůstávají ošklivé skvrny.…
více
Zatímco prací gel zbaví látku nečistot, aviváž prádlo změkčí a provoní. Kupovanou aviváž snadno nahradíte například rýžovou vodou. Na dlouhodobé zachování jasných barev je ale naštěstí poměrně jednoduchý trik. Vyberte dostatečně velkou nádobu a naplňte ji vodou. Vložte do vody oblečení, kterému byste rádi navrátili původní barvy. Na každý litr vody přidejte polévkovou lžíci jedlé sody a vše dobře promíchejte. Nechte prádlo takto odstát po dobu 15 minut a opravdu důkladně opláchněte. Prádlo bude jako nové.
Jedlá soda výborně pohlcuje pachy
Využití jedlé sody nezná mezí. Je často používána jako pomocník při úklidu, na nakládání masa, které následně zkřehne, také ale pohlcuje vlhkost a zápach. Jedlá soda bývá často umístěna například v misce v koupelně, kterou díky několika kapkám esenciálního oleje krásně provoní, absorbuje navíc přebytečnou vlhkost, čímž zamezí vzniku plísní, a zápach, který zde může vznikat. Nemusíte se samozřejmě zdaleka omezovat jen na koupelnu. Pokud chcete dodat vůni i jiným místnostem, umístěte misky například na parapet.
Na bílé prádlo použijte sůl
Zatímco barevné prádlo má tu vlastnost, že barvy ztrácí na intenzitě, ještě hůře vypadají zaprané bílé věci. Bílá látka má tendenci zežloutnout či zešednout. Takové oblečení ale rozhodně nepůsobí hezkým dojmem. Domácí bělidlo přitom vyrobíte během chvilky, a to pomocí několika málo komponentů, které doma máte.
Do kbelíku napusťte teplou vodu, přidejte 2 lžíce kuchyňské soli a lžíci jedlé sody. Nemáte-li jedlou sodu, nebojte se použít prášek do pečiva. Následně přilijte malé množství aviváže a celý roztok důkladně promíchejte, aby se vše rozpustilo. Bílé prádlo namáčejte 15 minut. Už po chvíli uvidíte, jak se voda zbarvuje došeda, a po vyjmutí vás mile překvapí, že prádlo bude zářivě bílé, čisté a díky aviváži měkké a voňavé.