Desetiletá finta vyčistí zašlé a připálené nádobí raz dva. Staré pánve a hrnce budou jako nové s použitím 3 ingrediencí

Citron, ocet a jedlá soda. Tři základní domácí suroviny, které vám pomohou vyčistit zašlé hrnce a pánve. Příprava čisticího prostředku je jednoduchá a zvládne ji každý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé kusy nádobí potřebují občas větší péči, než je jim schopná poskytnou obyčejná myčka. Za pomoci sody, octa a citronu se jednoduše zbavíte odolných nečistot. Čištění sodou, octem a citronem můžete aplikovat kdykoliv, protože nijak nepoškozuje vaše nádobí. Kromě ingrediencí na čistič si připravte ještě suchý hadr, kartáč na drhnutí a jednu dřevěnou vařečku. 

Smaltové hrnce a měděné nádobí

Pokud stále používáte smaltové nebo měděné hrnce, mohou po všech těch letech nést známky opotřebení. Jednoduše je můžete vyčistit tak, že ve špinavém hrnci uvaříte vodu. Jakmile projde varem, přidejte dvě lžíce jedlé sody a poté míchejte vařečkou. Sodu nechte v hrnci vařit několik minut a roztok vylijte. Následně hrnec utřete suchým hadrem, nečistoty by měly zmizet. Pokud chcete vyčistit vnější část hrnců, připravte si navíc citron a ocet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do kyblíku si připravte směs jedlé sody a octa a přidejte šťávu z citronu tak, aby vznikla řídká kašička. Pomocí kartáče ji pak naneste na vnější stranu hrnce nebo pánve a důkladně vydrhněte. Kyseliny v octu a citrony by měly, společně s jedlou sodou, uvolnit všechny nečistoty. Poté stačí nádobí opláchnout teplou vodou a vysušit. Mělo by být čisté a bez spálenin. Pozor na teflonové pánve, které by mohl tento nešetrný způsob poškodit. 

Teflonové pánve vyžadují šetrnější přístup

Pokud chcete čistit teflonovou pánev, je potřeba počínat si méně agresivně. Toto nádobí čistěte pouze jedlou sodou smíchanou s horkou vodou. Jedlou sodu nasypejte na celé dno pánve a přilejte horkou vodu. Vytvořte pastovitou hmotu a tou potřete všechna špinavá místa. Pastu nechejte působit několik hodin a poté pánev opláchněte a znovu umyjte prostředkem na nádobí. Tento postup by neměl poškodit teflon a zároveň zbaví pánev nečistot.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na opravdu odolné skvrny pak můžete použít pastu vytvořenou z jedlé sody a běžného domácího peroxidu vodíku. Pastu rozetřete na nádobí v místech, kde jsou nečistoty, a nechte alespoň dvě hodiny působit. Nádobí potom snadno otřete suchým hadrem. Pokud neodstraní všechny nečistoty, zkuste je odškrábnout prstem, měly by jednoduše povolit. Při čištění nádobí nepoužívejte žádná bělidla ani prostředky pro mytí trouby

Jaký domácí trik používáte na čištění připálenin na nádobí vy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Petřík

Zobrazit další články