Stát se od ledna 2024 chystá zabavit velkého množství nemovitostí. Náprava je nutná do konce tohoto roku

Nemovitosti, které nemají dostatečně identifikovaného vlastníka, připadnou v novém roce státu. Prolustrujte seznamy, možná se štěstí obrátí vaším směrem.

i Zdroj fotografie: Matěj Baťha/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

V současné době je téma propadnutí nemovitostí do rukou státu v médiích poměrně hojně diskutované. Čas na sjednání nápravy a případné obohacení o nemovitost, která mohla patřit vašim předkům, ovšem kvapí. Přihlásit se o ně můžete jen do konce kalendářního roku. Následně všechny nemovitosti přejdou do vlastnictví státu bez možnosti nápravy.

Nedostatečně identifikovaní vlastníci

Nemovitost má nedostatečně identifikovaného vlastníka v případě, že žádný vlastník není zapsán na vlastnickém listě nebo zápis neumožňuje jeho dostatečnou identifikaci. Týká se to tak například osob, které jsou již po smrti a majetek dál nebyl přepsán na nového majitele, uvádí web Sousedé. Nemovitosti jsou tak dlouhodobě opomíjené, zanedbané a zkrátka zapomenuté. V mnoha případech se jedná o zemědělskou půdu, lesní cesty, louky a travní porosty. Také ale garáže, chaty a rodinné či bytové domy.

Stát vám dá každý měsíc peníze na ruku, abyste poplatili bydlení. Musíte se ale ozvat, jinak nic nedostanete

Na webu UZSVM je možné dohledat příslušné parcely, které do tohoto případu spadají. K 1. říjnu 2023 bylo evidováno přes 300 000 takových nemovitostí na celém území České republiky. K těmto chybně zapsaným nemovitostem docházelo především před rokem 1989, kdy například v padesátých letech byla povinnost evidence vlastnictví nemovitostí ve veřejném registru na určitou dobu úplně zrušena. Poté byla evidence sice znovu obnovena, ovšem v nedostačující míře pro dnešní potřeby.

Blátivá cesta kolem rybníku iZdroj fotografie: Piqsels
Mezi nemovitostmi s nedostatečně identifikovaným vlastníkem jsou často lesní cesty, louky, orná pole a travní porosty

Jak postupovat, pokud máte na nemovitost nárok

Pokud ze seznamu zjistíte, že by některá z uvedených nemovitostí mohla patřit vám či někomu z rodiny, je nutné urychleně jednat. V prvé řadě je nutné shromáždit všechny důkazy, které svědčí ve váš prospěch, a obrátit se na nejbližší místně příslušné pracoviště UZSVM, kde vám rádi pomohou s prokázáním vlastnictví, případně poradí, co je nutné dále doložit a jak postupovat. Pokud takto získáte například chatu či rodinný dům, můžete si jej opravit s pomocí státu, který vám může přispět až 1 000 000 Kč, jak jsme na adbz psali.

Například zjistíte, že váš prapraprapředek vlastnil pozemek, kde byste případně mohli postavit i nové hnízdo k bydlení. Není nutné se děsit, postavit dům můžete i do 100 000 Kč, o čemž jsme na adbz také informovali dříve.

Jakou nemovitost byste v seznamu rádi našli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články