Na odstranění pařezu není zapotřebí síla. Stačí obyčejná vrtačka, 10 minut času a vyhnije sám
Odstranění pařezu ze zahrady může být překvapivě náročný úkol. Někdy tomu však stačí jen trochu pomoci a přizvat do hry přírodu.
Obsah
Když se řekne pařez, vybaví si většina z nás opravdové galeje, jak píše web Gardening-Forums. Přesně to totiž při pokusu o jeho odstranění nastává. Tradiční metody totiž zahrnují mimo jiné i fyzicky namáhavé vykopání, pracné ohánění se sekerou nebo použití těžké techniky (o trpělivém čekání na přirozený rozklad nemluvě). Když však víte, jak na to, jde to mnohem rychleji.
Proč uvažovat o rychlejším odstranění pařezů?
Když je strom pokácen, může jeho pařez zůstat na místě po mnoho let. Překáží vám a narušuje estetický vzhled prostoru. Přirozený proces rozkladu organické hmoty však můžete značně urychlit. Několika jednoduchými triky totiž lze likvidaci pařezu podpořit, aniž byste fyzicky narušili okolní prostor.
Příprava pařezu na ošetření
Pomocí pily nebo motorové pily pařez odřízněte co nejblíže k zemi. Tím se odhalí větší část povrchu dřeva, čímž se maximalizuje kontakt s okolím. Pomocí velkého vrtáku poté udělejte do pařezu několik hlubokých otvorů. Podle rady z webu TroutBrookTree je rozmístěte ve vzdálenosti přibližně 10 až 12 cm od sebe a snažte se, aby byly také podobně hluboké. Díky těmto otvorům se dovnitř pařezu snáze dostane voda a nejrůznější nečistoty, a urychlí tak proces jeho rozkladu zevnitř. Za několik měsíců nebude po tomhle protivníkovi ani památky.
Jak urychlit hnití pařezu
Pokud se však pařezu potřebujete zbavit rychleji (nejlépe v rámci týdnů), vezměte si k ruce jako bonus dusičnan amonný. Jeho aplikace je snadná – poradil nám s ní čtenář Lukáš K. z Tábora, který na něj prý nedá dopustit. „Do každého vyvrtaného otvoru nasypte dusičnan amonný – pěkně doplna, ať to má grády.
Pak zakryjte horní část pařezu zeminou nebo plastovou fólií. Tato vrstva pomáhá udržet vlhkost a zabraňuje odpařování čpavku – když to neuděláte, tak vám část téhle účinné látky prostě prchne do okolí. Pak už zbývá jen čekat. Podle mé zkušenosti půjde i ten největší pařez po pár týdnech bez problémů vysekat rýčem.“ A pokud dáváte přednost přírodnější cestě jako redakce webu adbz, pak to zkuste s houbami. I ty umí s likvidací starého dřeva zázraky.