Jak odstranit starý pařez bez fyzické námahy: Chemie není jediná cesta. Zlikviduje ho i houba

Pokud vám po stromu zbyl na zahradě jen nevzhledný pařez, kterého se chcete zbavit, pomůže vám tento jednoduchý trik. Zvládnete to i bez chemikálií a těžké námahy.

sekera v pařezu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokácením stromu v zahradě a zpracováním jeho kmene a větví bohužel všechna práce ani zdaleka nekončí. V zemi totiž zůstane pařez s rozvětveným kořenovým systémem. Jeho odstranění je proto pro většinu lidí hotovou noční můrou. Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak si s tímto problémem poradit i bez chemie. Podle webu Lawn Starter si se zbylým pařezem hravě poradí i houba. Až příště budete kácet strom, rozhodně tuto metodu musíte také vyzkoušet.

Jak naložit s pařezem v zahradě

V případě, že se pařez nachází v části zahrady, kde vám nijak nepřekáží, lze ho využít jako dekorativní prvek a bude vás to stát jen minimum práce. Jak jsme již dříve psali v článku na adbz, skvěle vám poslouží jako místo pro pěstování některých druhů rostlin. Lze ho však dozdobit pomocí různých sošek či světýlek, nebo z něj vyrobit pítko pro ptáky. Je jen na vaší fantazii a schopnostech, jak ho co nejlépe využijete.

Použijte dusíkatá hnojiva

Už v dřívějším článku na stránkách adbz jsme psali, že k odstranění pařezu se kromě bagrování často používají dusíkatá hnojiva. Půdu okolo pařezu nejprve vykopete a pařez seříznete co nejníž. Do zbytku vyvrtáte vrtačkou několik děr a ty zalijete připraveným hnojivem. Poté necháte zbytek pařezu v zemi rozkládat. Proces rozkladu však může trvat i 3–4 roky.

pařez iZdroj fotografie: Pixabay
Jak se zbavit pařezu v zahradě

Využijte podhoubí

Chemikáliím se snadno vyhnete, pokud k rozkladu pařezu využijete podhoubí. Kornatka popelavá je druh houby žijící pouze na mrtvých stromech, takže se nemusíte bát, že by napadla zdravé dřeviny ve vaší zahradě. Stačí jen podhoubí rozpustit v pěti litrech vody a hotový nálev nalít do vyvrtaných děr v pařezu. Nakonec ho pořádně prolijte vodou a nechte houbu působit. Vyplatí se pařez přikrýt spadaným listím nebo jinou mulčovací směsí, abyste zabránili jeho vysychání. I tak bude jeho rozklad několik let trvat.

Vypalte zbytek stromu

Jestli se vám nechce čekat roky, než bude místo v zahradě opět volné, existuje mnohem rychlejší způsob, jak se s pařezem vypořádat. Jak radí web iReceptář, lze ho jednoduše vypálit. Stejně jako v předchozích případech do něj vyvrtejte díry a ty naplňte petrolejem nebo topným olejem a do každé z nich vhoďte sirku. Po několika dnech bude po pařezu. Musíte však místo po celou dobu bedlivě hlídat. Účinky této metody potvrzuje i náš čtenář Jaroslav V. z Třebíče: „Pařez nám hořel asi 3 dny, ale místo jsme pak mohli zasypat hlínou a začít s výstavbou altánku.

Jaký způsob používáte k odstranění pařezu v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články