Pokácený strom se ještě může dobře využít | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak kreativně využít kmen pokáceného stromu? Udělejte z něj pýchu své zahrady, za kterou se otočí každý kolemjdoucí

Jak kreativně využít kmen pokáceného stromu? Udělejte z něj pýchu své zahrady, za kterou se otočí každý kolemjdoucí

Myslíme si, že každý strom si zaslouží, aby toho po něm na zemi zbylo co nejvíce. A ne ho hned dávat na spálení.

parez 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

I když chceme mít na zahrádce krásné a zdravé stromy, někdy se kácení jednoduše nevyhneme. Když se nějakému stromu nedaří, nebo je prostě nějak nemocný, většinou nezbývá nic jiného, než vzít do ruky pilu a sekeru. Prvně si ale důkladně promyslete, jak byste pokácený strom mohli využít. Máme pro vás pár tipů, co s takovým stromem udělat.

Můžete využít kmen poraženého stromu

Nejjednodušší řešení, co udělat se stromem je, že strom porazíte, kmen nařežete na kratší kusy a necháte vyschnout. To vše jen proto, abyste si z toho další rok mohli nasekat dřevo na topení. To samozřejmě můžete udělat, ale co si vybrat nějaký pěkný kus a ozdobit si tak zahradu?

drevene koryto
Zdroj fotografie: Depositphotos

Když z kmene vydlabete koryto, můžete si do něj zasadit jakékoliv květiny a bude to vypadat opravdu krásně. Nemyslíte, že je to lepší nápad, než že se kmene jednoduše zbavíte? My myslíme, že je. A vsaďte se, že tohle koryto s květinami budou kolemjdoucí obdivovat.

I pařezy se dají krásně použít

Je dost možné, že strom kácíte právě proto, abyste na zahrádce udělali více místa. Pokud to tak je, tak tento tip můžete přeskočit. Pokud to proto neděláte, tak se zkuste zamyslet nad touto možností a ponechat pařez na svém místě. Můžete si tak vytvořit opravdu zajímavou věc, kterou můžete použít třeba jako podstavec pro velký květináč.

parez
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nějaké rostliny můžete vysadit přímo do pařezu. Pokud už je pařez suchý a zažíná trouchnivět, tak vyberte zetlelou dřevní hmotu a na dno položte drenážní materiál nebo štěrk. Tohle vysypte nějakým substrátem a do půdy můžete vysadit nějaké sazenice (petunie nebo macešky).  A také se z pařezu stane útočiště pro hmyz, který nemůže na zahradách bez stromů najít úkryt.

Větve stromů mají také své využití

Silnější větve můžete také použít pro dekorační účely. Stačí je nařezat a trošku obrousit, a prostírání pod hrnky nebo talíře jsou na světě. Také na nařezané podložky můžete začít malovat a udělat si tak originální „plátýnko“.

drevena podlozka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dejte ale pozor na to, aby dřevo bylo dostatečně uschlé. No, a pokud vám zbylo ještě nějaké dřevo, tak na něj už můžete vzít sekeru a nařezat ho na spálení.

Zdroj: Home&Garden