Mléčný postřik ochrání rajčata před nemocemi

Rostliny rajčat velmi často trpí na plísňové choroby, obzvlášť v mokrém a chladném počasí. Nepodceňujte prevenci a chraňte je jednoduchým domácím prostředkem.

rajčata na zahradě i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Není nad rajčata vypěstovaná na vlastní zahrádce. Pokud jste se zároveň rozhodli, že při jejich pěstování nechcete používat žádné chemické prostředky, pak vyzkoušejte tento mléčný postřik, který je dokáže ochránit před vznikem plísní. Těmi jsou rajčata nejvíce ohrožena především na přelomu června a července, kdy pro jejich vznik panují nejlepší podmínky.

Proč použít mléko v péči o rostliny rajčat

Mléko obsahuje vápník, který posiluje buněčné stěny. Tím podporuje růst zdravé a silné rostliny, jež je poté mnohem odolnější vůči plísním a nemocem. Dále mléčnou zálivkou doplníte do půdy i základní prvky, jako je draslík, fosfor, hořčík a zinek. Mléko však má také silné protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Při aplikaci na list tak působí jako prevence před plísní, která by se na nich za příhodného počasí chtěla uchytit.

Jaké mléko k aplikaci použít

V zásadě můžete použít jakékoliv mléko. Nejlepší je, pokud máte přístup k tomu čerstvému nepasterizovanému kravskému. Pokud ne, použijte běžné mléko s obsahem tuku 3,2 %. Před aplikací je však potřeba mléko ředit v poměru jeden díl mléka na 3 až 5 dílů vody. Do směsi také můžete přidat dvě kapky prostředku na nádobí. To zajistí, aby se mléčná směs na listech udržela, a chránila tak rajčata co nejdéle.

Aplikace postřiku

Mléčný postřik provádějte ideálně až večer, aby se listy kvůli slunečnímu záření nespálily. Směs je třeba aplikovat na listy ze všech stran a nemusíte s ní šetřit. Zbytek roztoku pak můžete nalít k základně rostliny. Živiny obsažené v mléku se tak kořeny dostanou do celého zbytku rostliny. Postřik provádějte alespoň jednou týdně a po každém dešti, dokud riziko vzniku plísní nepomine.

sklenice mléka iZdroj fotografie: Freepik

Jako prevence proti plísním také dobře funguje postřik z česneku. Stačí oloupat několik stroužků česneku, nakrájet je najemno a zalít litrem vařící vody. Nechte vše přes noc odstát a ráno sceďte do rozprašovače. Výluh z česneku aplikujte v kritických obdobích ob den. Podobně pomůže i výluh z přesličky, která je také výbornou prevencí proti vzniku plísní.

Ošetření, pokud je rostlina napadená plísní

Počítejte však s tím, že jestliže už je rostlina plísní napadená, mléčný postřik proti ní už nepomůže. V tomto případě je dobré otrhat napadené listy (pokud se plíseň příliš nerozšířila) a ošetřit rostliny přípravkem proti plísni. Jestliže se chcete vyhnout chemii, můžete vyzkoušet chytrou houbu Pythium oligandrum, která dokáže plíseň zlikvidovat, aniž by ublížila samotné rostlině.

Jak bojujte s plísní na listech rajčat vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články