Michellinský fígl mistrovských kuchařů na zkrocení rozpáleného oleje. Konec prskání a mastným kapkám po celé kuchyni

Několik tipů a rad, jak zvládnout nebezpečně prskající rozpálený olej, který po sobě zanechává nepříjemné mastné fleky a také může způsobit nehezké popáleniny.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí to zná, rozpálíme pánev s olejem či jiným tukem a po přidání čehokoliv, co obsahuje alespoň minimum vody nás čeká nezkrotně prskající rozpálený olej. Ten umí nadělat pěknou paseku v kuchyni, protože všude zanechává mastné a hutné kapičky. Krom toho takový vroucí prskanec umí být i pěkně nepříjemný a bolestivý. Do určité míry se tomu dá zabránit. 
Nejjednodušší způsob, jak předejít prskajícímu oleji

Jedním ze základních způsobů, jak zamezit prskající olej, je zamezení smažených pokrmů jako takových. Pečení je jednou z možností, která je vhodná jako náhrada tohoto způsobu přípravy jídla. Je to rovněž mnohem zdravější varianta, jelikož spotřebuje daleko méně oleje, který se do jídla může vsáknout.


iZdroj fotografie:
istockphoto.com

Bohužel však není vhodná pro přípravy všech druhů jídla a taky je trošku časově náročnější než běžné smažení. Zůstávají ale další způsoby, jak prskající olej zmírnit. 

Osvědčené rady a triky 

Jeden z nejosvědčenějších způsobů, je přidání soli do rozpáleného oleje. Lepší je nejdřív nasypat sůl a až poté přilít olej, lze to však i opačně. Sůl totiž zmírňuje prskání vody v oleji a tím tak docílíte vytouženého výsledku. Podobný efekt mají i nakrájená a nasušená kolečka mrkve, nebo taky malý kousek chleba.


iZdroj fotografie:
istockphoto.com

V neposlední řadě se jako výborný prostředek na umírnění prskajícího rozpáleného oleje ukázal pečící papír. Ten stačí pouze vyskládat na dno pánvičky, a můžete začít smažit beze strachu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 4437 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Pozor na riskantní kombinace nejčastějších léků a doplňků stravy, které nikdy nesmíte polknou společně
DámskýDeník.cz
Měsíc narození odhalí, jaká jste v hloubi duše žena a vaše největší klady i zápory. Znáte je všechny?
Události247.cz
Oblíbené turistické destinace Čechů trápí požáry, vyžádaly si i několik obětí
VědaŽivě.cz
Fungování mozku dokazuje, že jsme schopni čehokoli. Proč přesto nejsou naše možnosti neomezené?